5 lucruri cu care am rămas după calificarea spectaculoasă a Elveției în sferturi

Freuler a deschis scorul pentru Elveția
Freuler a deschis scorul pentru ElvețiaAFP
Elveția este prima echipă calificată în sferturile de finală ale Euro 2024, după o evoluție entuziasmantă în fața unei Italii modeste pe care învins-o cu 2-0. Campioana en-titre părăsește astfel turneul încă din prima rundă de meciuri eliminatorii.

Imperialul Freuler

Mijlocașul Bolognei a înfipt cuțitul în spatele țării în care joacă la nivel de club. Elvețianul a marcat doar al nouălea său gol internațional, dar turneul final din Germania este unul de neuitat pentru el.

Până acum a fost implicat în 3 goluri pentru naționala din ”Țara Cantoanelor” (un gol, două pase decisive), doar georgianul Georges Mikautadze fiind deasupra sa în acest top (4).

Cea mai lungă secvență de pase înainte de gol

A fost un început promițător pentru Elveția, care a completat 54 de pase în ultima treime a Italiei în primele 25 de minute ale jocului, în timp ce azzurrii au reușit doar șase la celălalt capăt. Această dominație menținută printr-un joc eficient de pase a culiminat cu reușita lui Freuler din minutul 37, care a survenit la capătul celei mai lungi secvențe de pase care s-a finalizat cu gol de când Opta analizează partidele de la Euro (1980).

31 de pase au reușit să lege elvețienii înainte de a introduce mingea în poarta lui Donnarumma, un record.

Niciun golgheter? Nicio problemă!

Elveția a reușit șapte goluri la Euro 2024 până acum și toate au fost marcate de jucători diferiți.

Duah, Aebischer, Embolo, Shaqiri, Ndoye, Freuler și Vargas și-au trecut toți numele pe lista marcatorilor, într-unul dintre cele mai eficiente jocuri de echipă din istoria turneelor finale europene.

S-a rupt blestemul

De la victoria cu 1-0 din mai 1993, într-un meci de calificare la Cupa Mondială, Elveția nu a mai câștigat niciun meci împotriva Italiei în toate competițiile (E6 Î5). Până în această seară, Elveția avea o serie mai lungă de meciuri fără victorie doar împotriva Angliei (13 meciuri) și a Rusiei (12, inclusiv meciurile disputate ca URSS), în timp ce Italia avea o serie mai lungă de meciuri fără înfrângere doar împotriva Finlandei (14) și a Turciei (13).

În plus, Elveția nu a mai avut 2 goluri avantaj în fața Italiei din 14 octombrie 1992, într-un meci din preliminariile Cupei Mondiale disputat la Cagliari. Acea partidă s-a încheiat 2-2, cu golurile marcate de Baggio în minutul 83 și Eranio în minutul 90.

Elveția a ajuns în fazele eliminatorii la fiecare dintre ultimele șase turnee internaționale majore (Euro/Cupa Mondială) din 2014 încoace. Singura națiune europeană care se bucură în prezent de o astfel de serie mai lungă este Franța (șapte la rând).

De asemenea, sunt neînvinși în 90 de minute în ultimele șapte meciuri de la Euro.

O Italie fără dinți

A fost pentru a doua oară când Italia înregistrează un singur șut în prima repriză a unui meci la Euro 2024 (s-a mai întâmplat împotriva Spaniei). L-a expediat rezerva Retegui în minutul 73 al partidei.

De altfel, Squadra Azzurra a încheiat turneul final cu doar șapte șuturi expediate pe cadrul porții: două în meciul cu Albania, unul cu Spania, trei în meciul cu Croația și unul în meciul cu Elveția.

Este pentru prima oară în istoria italienilor când pierd două meciuri la aceeași ediție a unui Euro, un dezastru care s-ar putea lăsa cu demisii la nivelul conducerii tehnice.

În plus, în momentul în care Freuler a deschis scorul, Italia a primit cel puțin un gol în fiecare dintre ultimele opt meciuri de la Campionatul European, cea mai slabă serie din istoria turneului.