Acesta a fost meciul vieții mele, spune portarul Portugaliei, Diogo Costa

Diogo Costa
Diogo CostaReuters
Portarul Diogo Costa (24 de ani) a fost copleșit după ce a apărat toate cele trei penalty-uri în victoria Portugaliei cu 3-0 la loviturile de departajare împotriva Sloveniei, care i-a asigurat un loc în sferturile de finală ale EURO 2024.

Meciul se încheiase 0-0 după prelungiri, iar Costa a fost eroul serii după ce a devenit primul portar de la un Campionat European care a apărat trei penalty-uri și care, de asemenea, nu a primit gol la de la 11 metri, asta după ce Ronaldo a ratat.

"Cred că acesta a fost meciul vieții mele", a declarat el.

"Poate meciul în care am fost cel mai util. Sunt foarte, foarte fericit și sunt, de asemenea, foarte încântat că am ajutat echipa", a mai spus acesta.

Costa a încercat să citească limbajul corporal al slovenilor care executau penalty-uri, dar în cele din urmă a fost pur instinct. "M-am gândit că nu trebuie să mai fac asta (n.r. să citesc limbajul corporal) și să merg pe instinctul meu."

În ciuda faptului că nu s-au înscris goluri după 90 de minute, Cristiano Ronaldo a avut șansa de a deschide scorul pentru Portugalia din penalty în prima repriză a prelungirilor.

Cu toate acestea, portarul sloven Jan Oblak a făcut o paradă spectaculoasă, iar Ronaldo a izbucnit în lacrimi.

"Cristiano este cel mai muncitor. Înțeleg cât de frustrat este, își dedică tot timpul pentru asta. Am simțit că trebuie să continuăm să credem. Toată lumea face greșeli. Dar important este ce facem după aceste greșeli", a spus Costa.

Bernardo Silva a marcat penalty-ul câștigător la loviturile de departajare pentru Portugalia, care va întâlni Franța - învingătoare cu 1-0 în fața Belgiei luni - în sferturile de finală vineri la Hamburg.