Atac al lui Emmanuel Petit la Mbappe: ”Nu e demn de un căpitan”

Kylian Mbappe
Kylian MbappeAFP
Fostul fotbalist francez Emmanuel Petit, campion mondial în 1998, a declarat că atacantul Kylian Mbappe nu s-a arătat demn să poarte banderola de căpitan al echipei naționale la EURO 2024, însă a adăugat că acesta ar putea ”exploda” în meciul de marți (astăzi) cu Spania, din semifinalele competiției, scrie L'Equipe.

Într-un interviu acordat televiziunii germane NTV, Petit a afirmat că ”până acum el (Mbappe - n. r.) nu este demn de un căpitan” pentru că ”nu îşi asumă destule responsabilități pe teren”. Potrivit fostului jucător al Barcei, Mbappe ”nu este într-o formă fizică bună” pentru că ”îl doare nasul rupt” şi ”nu a fost la înălțime de la începutul acestui Campionat European”.

În opinia lui Petit, selecționerul Didier Deschamps ar fi trebuit să-l înlocuiască mult mai devreme în sferturi de finală: ”Era prea târziu când a fost schimbat la pauza prelungirilor în meciul din sferturi cu Portugalia. Ar fi trebuit schimbat după cel mult o oră.”

Petit, autorul ultimului gol din finala CM 1998 (3-0 cu Brazilia), crede că actualul căpitan al naționalei Franței ar trebui să fie rezervă în semifinală: ”Va juca doar fiindcă adversarul se numeşte Spania. Altfel l-aş fi lăsat pe bancă”.

Totuşi, Petit nu exclude posibilitatea ca Mbappe să se trezească în partida de marți de pe Allianz Arena. ”Va exploda brusc în semifinale”, a spus fostul internațional.