Belgia marchează trei goluri înainte de debutul la EURO

Lukaku a marcat o dublă
Lukaku a marcat o dublăProfimedia
Naționala Belgiei s-a impus cu 3-0 în amicalul disputat sâmbătă seara împotriva selecționatei din Luxemburg.

Belgia - Luxemburg 3-0

După ce a ratat o ocazie mare, Lukaku a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor prin transformarea unui penalty, în minutul 42. La 13 minute după pauză, atacantul belgian a făcut dubla, pentru ca tabela să fie închisă de Trossard (min. 81).

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

Prin această victorie, Belgia își menține invincibilitatea, ultima partidă pierdută fiind la Cupa Mondială Qatar 2022, când au fost învinși de Maroc în al doilea meci din grupă.

Belgia are astfel 14 meciuri consecutive fără înfrângere, înaintea debutului la EURO împotriva Slovaciei. În etapa a doua de la EURO, Belgia va întâlni selecționata României (22 iunie).