Belgia obține calificarea de pe locul doi, Ucraina merge acasă

Ucraina nu reușește să obțină o victorie și este eliminată de la EURO.

Ucraina - Belgia 0-0

Clasament final Grupa E
Clasament final Grupa EFlashscore

Prima mare ocazie i-a aparținut lui Lukaku, în minutul 7. Atacantul belgian a fost lansat în careul advers, dar reluarea sa nu a trecut de portarul ucrainean, Trubin. În minutul 20 și 21, ucrainenii au trimis două șuturi din afara careului, însă doar unul a fost pe poartă, Casteels reușind să rețină în doi timpi.

Kevin de Bruyne a fost aproape să-l surprindă pe Trubin cu un șut la colțul scurt, din lovitură liberă. Mingea a trecut însă pe lângă poartă și tabela a rămas neschimbată.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Ucraina și Belgia au continuat repriza secundă în același ritm. Belgienii au avut posesie superioară, însă fără să-și creeze ocazii foarte mari. În minutul 79, Dovbyk a căutat colțul scurt cu un șut puternic, însă mingea a trecut pe lângă poartă. Casteels era să fie surprins de o execuție direct din corner în minutul 83. Portarul belgian a reușit să respingă însă de pe linia porții.

În minutul 87, o contră rapidă a belgienilor a fost finalizată slab, cu un șut pe lângă poartă din poziție ideală. Ucrainenii au avut ultima șansă de gol, dar Casteels a reținut în doi timpi șutul trimis pe centrul porții.

Echipele de start
Echipele de startFlashscore

Preview Ucraina - Belgia

Pentru prima dată în istoria Ucrainei și Belgiei, acestea se vor întâlni în sfârșit într-o confruntare decisivă pentru a încheia Grupa E de la Euro 2024. Pentru prima dată în istoria Campionatului European, toate cele patru echipe sunt la egalitate cu câte trei puncte fiecare înaintea ultimei zile din faza grupelor și ambele echipe vor lupta pentru victorie în căutarea acelui foarte important loc întâi și a confruntării favorabile cu o echipă de pe locul trei pe care o implică acest lucru.

Calificarea este mai mult o așteptare decât o speranță pentru Ucraina, care se află la al patrulea turneu final consecutiv al Euro, după ce a înregistrat cea mai bună performanță din istorie, ajungând în sferturile de finală ale ediției din 2020. Un spirit de luptă incredibil și o atitudine de a nu renunța niciodată au adus Ucraina pe culmile istoriei, lucru care s-a văzut încă o dată când a replicat ambele victorii din play-off - a fost condusă cu 1-0 și a câștigat cu 2-1 - în al doilea meci din grupă, când a învins Slovacia.

Deși un punct va fi suficient pentru a asigura locul Belgiei în primele două locuri ale Grupei E, aceasta va lupta pentru primul loc cu o victorie care i-ar permite să avanseze în faza eliminatorie pentru a treia ediție consecutivă, deși această generație mai tânără va spera să îmbunătățească performanțele mult-hulitei "Generații de Aur", care a eșuat în ambele dăți în faza sferturilor de finală.

În timp ce Belgia nu a mai jucat niciodată la Stuttgart, noul său antrenor Domenico Tedesco are amintiri plăcute la această locație, învingându-și adversarii la două goluri diferență în trei dintre ultimele patru vizite pe această arenă la nivel de club (V3, E1). Un astfel de rezultat este similar cu ultima victorie a Belgiei la Euro, un succes cu 2-0 în fața României, în care, de asemenea, a marcat în ambele reprize, la fel ca în ultimele patru victorii internaționale.

Preview
Flashscore

Jucători de urmărit

Roman Yaremchuk a marcat în primele 15 minute de la introducerea sa în două dintre ultimele trei meciuri pentru Ucraina, în timp ce, în mod interesant, și-a petrecut cea mai mare parte a carierei sale de club între cluburile belgiene, Gent și Brugge. Pentru Belgia, Romelu Lukaku ar putea fi încrezător că va reuși să marcheze în premieră împotriva Ucrainei, după ce a marcat patru goluri în trei meciuri împotriva opoziției ucrainene la nivel de club.

Statistică interesantă

În doar trei dintre ultimele 14 meciuri ale Belgiei la turneele Euro, ambele echipe au marcat.