Cinci confruntări clasice între semifinalistele Euro 2024, Franța și Spania

Mbappe sărbătorește câștigarea Ligii Națiunilor cu Franța în 2021
Mbappe sărbătorește câștigarea Ligii Națiunilor cu Franța în 2021Profimedia
Spania și Franța se înfruntă marți pentru un loc în finala Euro 2024, după ce au parcurs drumuri contrastante până la semifinala de la Munchen.

În timp ce Franța a reușit să ajungă anevoios în semifinale, fotbalul fluid al Spaniei a făcut din ea echipa de învins în Germania.

Dar, pentru a reuși acest lucru, Spania va trebui să treacă peste bilanțul slab înregistrat împotriva francezilor în competițiile majore.

AFP Sport analizează cinci confruntări clasice între cele două națiuni:

Euro 84 al lui Platini

Prima întâlnire între două dintre marile puteri ale fotbalului european la un turneu major a avut loc abia în finala Euro 1984.

Gazdele, Franța, au ieșit victorioase, conduse de impunătorul Michel Platini, ale cărui nouă goluri într-un singur turneu rămân un record la Euro.

Platini a deschis scorul pe Parc des Princes într-un moment care l-a afectat pe portarul spaniol Luis Arconada pentru tot restul carierei sale.

Arconada a lăsat să treacă printre degete lovitura liberă executată de legendarul francez, înainte ca Bruno Bellone să-l învingă pe portarul spaniol în prelungiri și să consfințească prima victorie a Franței la un turneu major.

Djorkaeff uimește la Euro 2000

De asemenea, Franța a învins Spania cu 2-1 în drumul spre al doilea triumf la Euro, în Olanda și Belgia.

Confruntarea din sferturile de finală de la Bruges a fost un clasic, cu o lovitură liberă executată de un alt număr 10 francez emblematic.

Zinedine Zidane a reușit o execuție splendidă care i-a adus pe Bleus în avantaj, înainte ca Gaizka Mendieta să egaleze din penalty.

Youri Djorkaeff a marcat golul victoriei pentru o echipă franceză care a fost condusă de actualul selecționer Didier Deschamps.

Ultimul dans al lui Zidane

Dominația Franței în meciurile de la turneele majore a continuat pe pământ german la Cupa Mondială din 2006.

Spania a părut echipa de învins în faza grupelor și a trecut în avantaj în confruntarea din optimi de la Hanovra, prin penalty-ul lui David Villa.

Dar Franța a ripostat în drumul său spre finală.

Franck Ribery a egalat cu primul său gol internațional, înainte ca Patrick Vieira și Zidane - în turneul care a fost cântecul său de lebădă - să ducă Franța în sferturile de finală.

Spania a făcut tripla

Spania a reușit în cele din urmă să obțină prima victorie competițională în fața Bleus în sferturile de finală ale Euro 2012.

La a 100-a sa participare internațională, Xabi Alonso a marcat ambele goluri la Donețk, cu o lovitură de cap din plonjon și un penalty târziu, pentru a pecetlui soarta Franței.

Spania a câștigat atunci al treilea turneu major consecutiv după Euro 2008 și Cupa Mondială 2010.

Mbappe câștigă Liga Națiunilor

La cea mai recentă întâlnire dintre cele două echipe, Franța a câștigat finala Ligii Națiunilor cu 2-1 la Milano, într-un mod controversat, în urmă cu trei ani.

Două goluri în doar două minute au dat viață finalei, Mikel Oyarzabal deschizând scorul pentru Spania, înainte ca Karim Benzema să egaleze printr-o lovitură uluitoare.

Kylian Mbappe, care se îndreaptă spre Real Madrid, a marcat apoi golul victoriei, după un dribling subtil cu care l-a depășit pe Unai Simon.

Spania a fost furioasă că golul a fost permis, Mbappe aflându-se în mod clar în poziție de offside, însă arbitrul VAR nu a intervenit, considerând tentativa de degajare a lui Eric Garcia drept un joc deliberat cu mingea.

Urmărește semifinala Euro 2024 dintre Franța și Spania cu Flashscore.