Cipul care a salvat victoria slovacilor. Cum funcționează tehnologia care detectează contactul cu mingea?

Openda într-un duel cheie cu Vavre
Openda într-un duel cheie cu VavreAFP
În primele minute ale meciului de luni împotriva Slovaciei, Lukaku a irosit două ocazii de gol. În a doua repriză, atacantul a înscris de două ori, însă niciunul dintre șuturile sale nu a fost validat datorită intervenției VAR, iar slovacii au câștigat în mod surprinzător toate cele trei puncte. Aceștia au fost ajutați de un cip miraculos care analizează contactele cu mingea.

Niciodată în istoria Euro nu s-a întâmplat ca arbitrii să anuleze două goluri de la un jucător în decurs de 90 de minute. Cel de-al doilea gol marcat de Lukaku a provocat un val de reacții.

Belgia a alergat pentru egalare pe final de meci și a marcat pentru a doua oară în minutul 86. Lois Openda a preluat o minge lungă din propria jumătate defensivă, a trecut de stoperul Denis Vavre și i-a pasat Lukaku pentru golul egalizator. Atacantul belgian, care și-a petrecut ultimul sezon la AS Roma, nu a greșit dintr-o poziție ideală și a trimis mingea pe lângă Dúbravka pentru a doua oară.

De data aceasta nici nu a apucat să sărbătorească prea mult timp. Reluările au arătat că Openda s-a ajutat ușor de mână în timpul prelucrării, iar arbitrii nu au ratat hențul. Aceștia au fost ajutați de un cip special care poate detecta chiar și cel mai mic contact cu mingea.

Tehnologia din cricket

Poate că ați observat-o și în transmisiunea în direct. Atunci când a fost consultat sistemul VAR, în colțul din stânga jos al ecranului a apărut o curbă care arată undele sonore, care s-au ridicat în momentul contactului cu mâna lui Opendo și care l-au surprins pe mijlocașul lui Leipzig într-o poziție interzisă de regulament.

Inovația revoluționară care i-a privat pe belgieni de golul egalizator provine din cricket, unde funcționează încă din anii 1990 pentru a ajuta la detectarea contactelor strânse între minge și bâtă.

Noua tehnologie este atașată în interiorul mingii. Un cip special înregistrează undele sonore emise de contacte și transmite în permanență rezultatele sale către camera VAR. Astfel, arbitrii video au o imagine de ansamblu asupra tuturor contactelor pe care jucătorii le au cu mingea. Chiar și pe cele neregulamentare, ca în cazul lui Openda.

A fost o surpriză pentru majoritatea fanilor faptul că întreaga situație a fost revizuită, deoarece a avut loc cu câteva secunde înainte de marcarea golului. Cu toate acestea, regulile UEFA sunt mult mai stricte în această privință decât regulamentele competițiilor europene de cluburi și analizează și infracțiunile de construcție a golurilor.

Datorită acestui fapt, slovacii au apărat un avantaj strâns de 1-0 și au debutat la turneu cu o victorie surprinzătoare.

Belgia - Slovacia 0-1