Cristiano Ronaldo rămâne fără gol marcat pentru prima dată în faza grupelor la EURO

Cristiano Ronaldo nu a marcat împotriva Georgiei
Cristiano Ronaldo nu a marcat împotriva GeorgieiProfimedia
Atacantul portughez (39 de ani) a încheiat pentru prima dată fără gol marcat faza grupelor unei competiții majore. CR7 nu a marcat în primele trei meciuri ale Portugaliei la Euro 2024.

De la debutul său la Euro 2004, Cristiano Ronaldo a marcat în fazele inaugurale a 11 turnee, la cinci Cupe Mondiale, cinci Campionate Europene și o Cupă a Confederațiilor.

Marea specialitate a actualului jucător de la Al Nassr a fost întotdeauna faza grupelor, unde a marcat 21 din cele 24 de goluri ale sale în fazele finale, ceea ce corespunde unui procent de 87,5%, față de doar trei goluri - toate în meciuri europene - în meciurile eliminatorii (12,5%).

Ronaldo a jucat mai multe meciuri în faza grupelor, 34 în total, decât în fazele eliminatorii (20), dar totuși media sa în primele trei meciuri ale competițiilor este mult mai mare: 0,62 goluri pe meci față de 0,15.

În vârstă de doar 19 ani, jucătorul de atunci al lui Manchester United a marcat la debutul său în faza grupelor, împotriva Greciei, în meciul de deschidere al UEFA EURO 2004. Cu toate acestea, lovitura sa de cap la un corner executat de Figo nu a împiedicat înfrângerea cu 2-1.

La Euro 2004 nu a marcat în restul meciurilor din grupă, dar a înscris unul dintre cele trei goluri ale sale în faza eliminatorie, tot cu o lovitură de cap din corner, de data aceasta în semifinale, împotriva Olandei (2-1).

Doi ani mai târziu, la Cupa Mondială din 2006, a marcat doar în al doilea meci, împotriva Iranului (2-0), din penalty.

La Euro-2008, a marcat doar în al doilea meci, împotriva Cehiei (3-1).

La Cupa Mondială-2010, a marcat un singur gol, al șaselea în victoria cu 7-0 a Portugaliei în fața Coreei de Nord, tot în al doilea meci.

La Euro 2012, a marcat două goluri împotriva Olandei (2-1), în al treilea meci.

Dubla sa împotriva olandezilor i-a adus un loc în sferturile de finală, unde a marcat din nou împotriva Cehiei (1-0) pentru a trimite Portugalia în semifinale.

În Brazilia, la CM-2014, a ratat mult până când a marcat împotriva Ghanei în al treilea meci, într-o victorie cu 2-1 care nu a împiedicat eliminarea Portugaliei, iar la Euro-2016, a așteptat de asemenea până în al treilea meci, înainte de a marca de două ori împotriva Ungariei (3-3).

Apoi, în semifinale, în drumul său spre titlu, a marcat ceea ce rămâne ultimul său gol în meciurile eliminatorii, tot cu o lovitură de cap, împotriva Țării Galilor (2-0).

După victoria de la Euro 2016, pecetluită de Éder în prelungirile finalei cu gazda Franța (1-0), Portugalia a participat la Cupa Confederațiilor 2017, unde Ronaldo a marcat în al doilea meci cu Rusia (1-0) și în al treilea cu Noua Zeelandă (4-0).

La Cupa Mondială din 2018, el a marcat un hat-trick împotriva Spaniei în meciul de deschidere, inclusiv un penalty și o lovitură liberă și a obținut un alt gol împotriva Marocului (1-0). La Euro 2020 jucat în 2021, care a fost în timpul pandemiei Covid-19, a marcat în toate cele trei meciuri din grupe.

A marcat două goluri împotriva Ungariei (3-0), cu ajutorul unui penalty, a marcat un gol împotriva Germaniei (2-4) și a marcat două goluri, ambele din penalty, împotriva Franței (2-2).

La CM 2022, a debutat cu un gol împotriva Ghanei (3-2), din penalty, iar acum, când a realizat recordul de a juca la șapte turnee finale consecutiv, nu a mai înscris în Qatar 2022 , în cele patru meciuri jucate acolo, și nici la Euro 2024 până acum.

La a șasea sa participare la Euro, el a jucat toate cele 90 de minute împotriva Cehiei (2-1), nu a marcat împotriva Turciei, dar l-a servit pe Bruno Fernandes (29) pentru victoria cu 3-0, și a jucat până în minutul 66 împotriva Georgiei (0-2).

Următoarea sa șansă de a înscrie va fi luni, în 16-imile de finală ale Euro 2024, împotriva Sloveniei lui Jan Oblak (31), la Frankfurt (Germania), unde este posibil să fie în primul unsprezece, așa cum a fost în toate cele trei meciuri din grupă.