Danezii, frustrați de deciziile VAR care au decis victoria Germaniei contra lor la Euro

Joachim Andersen sărbătorește golul de 1-0 pentru danezi, reușită anulată ulterior de sistemul VARProfimedia
Un ofsaid milimetric și un henț care pe vremuri nici nu ar fi fost luat în calcul de arbitru, au adus victoria Germaniei contra Danemarcei în optimile Euro 2024.

Asta au văzut și danezii pe stadion sau în pub-uri. Asta a văzut și antrenorul nordicilor, Kasper Hjulmand.

”Jocul a fost decis de două decizii VAR. A fost ofsaid de un centimetru. M-am săturat de regula ridicolă a ofsaidului. Nu îi putem face pe fundași să alerge cu mâinile la spate (legat de faza penalty-ului). Este frustrant”, a declarat Kasper Hjulmand, după meciul cu Germania.

Partida a avut două goluri anulate, unul în prima repriză marcat de germani, al doilea, imediat după pauză, o reușită a fundașului Joachim Andersen.

Dacă la primul gol vorbim despre o obstrucție evidentă a lui Joshua Kimmich, care a împiedicat un adversar să sară la cap, golul din minutul 48 al lui Andersen a fost anulat pentru ofsaid milimetric, după consultarea sistemului VAR.

Potrivit tehnologiei semi-automate de detectare a ofsaidului, Delaney a fost peste jucătorii Germaniei cu câțiva milimetri înainte ca Andersen să înscrie.

Danemarca a fost în cele din urmă eliminată în faza optimilor de finală de la Euro 2024, după 0-2 cu Germania, la Dortmund.

Al doilea gol a fost marcat din penalty după un henț al aceluiași ghinionist Joachim Andersen.