De Bruyne a sărbătorit cu stil meciul cu numărul 100 în tricoul naționalei Belgiei

De Bruyne a sărbătorit cu stil meciul cu numărul 100 în tricoul naționalei
De Bruyne a sărbătorit cu stil meciul cu numărul 100 în tricoul naționaleiAFP
Belgia a bifat o victorie de moral înainte de Campionatul European din 2024, Kevin De Bruyne marcând un gol la cea de-a 100-a sa apariție internațională, ajutând gazdele să învingă Muntenegru cu 2-0 la Bruxelles - prima înfrângere din mandatul lui Robert Prosinečki.

Diavolii Roșii au avut un start în forță pe stadionul Regele Baudouin, obligându-l pe Matija Šarkić să muncească din greu pentru a ține gazdele la distanță în primele minute.

Portarul de la Millwall a fost nevoit să facă patru parade distincte în fața lui Yannick Carrasco în primele 20 de minute, înainte de a-l bloca pe Loïs Openda, atacantul lui RB Leipzig, la prima bară.

Pe măsură ce se apropia finalul reprize, frustrarea lui Carrasco a crescut și mai mult, Šarkic având un reflex de mare portar la reluarea belgianului din apropiere, pentru ca apoi să aibă o altă intervenție crucială, plonjând în stânga sa pentru a-l împiedica pe Openda să înscrie.

Din nefericire pentru jucătorul de 26 de ani, toată munca sa a fost anulată de o eroare. După ce a ieșit din poartă pentru a respinge o pasă riscantă înapoi, Šarkic nu a putut decât să direcționeze mingea către De Bruyne, permițându-i jucătorului de la Manchester City să înscrie cu calm de la distanță în plasa nesupravegheată.

După ce au intrat la pauză cu un avantaj strâns, Diavolii Roșii au fost foarte aproape de a-și dubla avantajul în minutul 55, când debutantul Maxim De Cuyper și-a văzut șutul deviat, respins cu vârful degetelor de Šarkic.

Muntenegru a ieșit ceva mai agresivă de la vestiare față de prestația lor modestă din prima repriză, oferind o amenințare mai mare pentru linia defensivă a Belgiei. Atacantul lui Preston North End, Milutin Osmajić, a fost unul dintre cei care au fost aproape de a egala, șutul său fiind salvat excelent de Koen Casteels.

Pe final, însă, Miloš Brnović a primit un al doilea galben pentru o intervenție imprudentă, cu câteva momente înainte ca Dušan Bakić să comită un penalty.

Leandro Trossard a executat și a înscris al doilea gol pentru a extinde seria de invincibilitate a Belgiei la 14 meciuri, cu un singur amical rămas de jucat înainte de turneul din această vară din Germania.