E ca și cum ai juca acasă, spune danezul Højbjerg

Anglia - Danemarca 1-1
Anglia - Danemarca 1-1Profimedia
Mijlocașul danez și omul meciului, Pierre-Emile Højbjerg, a mulțumit miilor de suporteri care au asistat la meciul de joi din Grupa C, în care echipa sa a remizat 1-1 cu Anglia.

"Ca jucător, observi asta. Trebuie să spun că până acum, nu știu dacă proprii noștri fani au observat, dar e ca și cum am juca acasă", a spus Højbjerg.

Danemarca ocupă locul doi în Grupa C, în timp ce Anglia este pe primul loc, după ce Slovenia a remizat cu Serbia, scor 1-1.

"Nu pot spune că suntem dezamăgiți, pentru că ne-am simțit bine", a declarat antrenorul Danemarcei, Kasper Hjulmand, adăugând că s-au simțit mai dezamăgiți după remiza din prima etapă cu Slovenia.

"Astăzi am arătat cum jucăm cu adevărat, cu foc. Am crezut că putem câștiga", a spus el.

Anglia a preluat conducerea în minutul 18 prin Harry Kane, dar danezii au profitat de jocul neglijent al Angliei în minutul 34, când Morten Hjulmand a tras o rachetă de la aproximativ 30 de metri care s-a transformat în gol.

Danemarca a rezistat apoi și a privat echipa lui Gareth Southgate de șansa de a deveni prima echipă a Angliei care câștigă cele două.