Echipa optimilor de la Euro 2024! De la Oblak, la Rodri și Gakpo

Echipa optimilor de finală de la Euro 2024
Echipa optimilor de finală de la Euro 2024AFP
Prima rundă de meciuri eliminatorii de la Euro 2024 s-a încheiat și știm care sunt cele opt echipe care vor fi în sferturile de finală, dar care sunt jucătorii care au avut cele mai bune performanțe în faza optimilor?

Am văzut o mulțime de favorite avansând, precum și outsiderele Elveția și Turcia, cu câteva performanțe de top în toate cele opt meciuri.

Nominalizările sunt alese exclusiv pe baza sistemului de evaluare a jucătorilor Flashscore, care se bazează pe mai multe statistici despre care puteți afla mai multe aici.

Echipa optimilor de finală de la Euro
Echipa optimilor de finală de la EuroFlashscore

Portar: Jan Oblak, 8.2 (Slovenia)

Slovenia a fost eliminată de la Euro 2024 în urma unei înfrângeri la penalty-uri în fața Portugaliei, după un 0-0 în 90 de minute și prelungiri.

Portarul Jan Oblak a impresionat, totuși, având șase parade, inclusiv pararea penalty-ului lui Cristiano Ronaldo din prelungiri.

Fundaș: Joao Cancelo, 8.7 (Portugalia)

Joao Cancelo a jucat aproape tot meciul cu Slovenia și a avut o prestație solidă pe partea dreaptă a apărării, bifând cinci degajări, patru intervenții și o intercepție.

El a avut, de asemenea, un impact solid în atac, cu cinci centrări și șase driblinguri, contribuind la dominația Portugaliei pe tot parcursul meciului.

Harta termică Cancelo
Harta termică CanceloOpta by StatsPerform / Profimedia

Fundaș: Nico Schlotterbeck, 8.2 (Germania)

Nico Schlotterbeck a oferit un assist în victoria Germaniei cu Danemarca (2-0), trimițând o pasă excelentă din propria jumătate pentru ca Jamal Musiala să înscrie.

De asemenea, fundașul a jucat un rol important în al doilea meci fără gol primit al germanilor la acest turneu, având șase respingeri, două intercepții și un tackling - o performanță bună la primul său start la Euro 2024.

Fundaș: Merih Demiral, 9.6 (Turcia)

Turcia a avut nevoie de un erou în meciul cu Austria din optimi, iar fundașul Merih Demiral a marcat două goluri și i-a ajutat pe turci să se impună cu 2-1 în fața unui adversar dificil.

Austriecii veneau după o victorie impresionantă împotriva Olandei și au fost una dintre cele mai bune echipe de la turneu.

Ratingul său de 9,6 este cel mai bun al oricărui jucător din fazele eliminatorii de până acum.

Jucătorul rundei
Jucătorul rundeiFlashscore/AFP

Fundaș: Nuno Mendes, 8.9 (Portugalia)

Un alt fundaș portughez, Nuno Mendes, a fost la fel de eficient ca omologul său Cancelo și a obținut o notă de 8,9 - cea mai mare dintre toți jucătorii în meciul cu Slovenia.

Mendes a jucat toate cele 120 de minute și a avut o mare influență asupra jocului ofensiv al Portugaliei, având 131 de atingeri și o pasă cheie.

El a fost, de asemenea, un om de bază atunci când a fost solicitat în defensivă și și-a ajutat echipa să termine al doilea meci de la Euro 2024 fără gol primit.

Mijlocaș: Pedri, 8.3 (Spania)

Pedri este primul dintr-un trio de mijlocași centrali spanioli care au strălucit în victoria cu 4-1 împotriva outsiderului Georgia.

După ce au fost conduși la începutul meciului, spaniolii au continuat să domine jocul, în special datorită evoluției celor trei mijlocași ai lor.

Deși a jucat doar 52 de minute, mijlocașul Barcelonei a oferit patru pase cheie și a fost o contribuit decisiv la controlul spaniol asupra meciului.

Mijlocaș: Rodri, 8.5 (Spania)

Ca întotdeauna, Rodri a fost acolo pentru a răspunde apelului atunci când echipa sa avea nevoie de un gol.

Mijlocașul a marcat golul egalizator pentru Spania spre finalul primei reprize, primind mingea la marginea careului și înscriind cu un șut pe jos.

De asemenea, Rodri și-a îndeplinit rolul obișnuit de mijlocaș, așa cum era de așteptat, atingând mingea de 119 ori și oferind 109 pase pe parcursul celor 90 de minute.

Harta pasei Rodri
Harta pasei RodriOpta by StatsPerform / AFP

Mijlocaș: Fabian Ruiz, 8.9 (Spania)

Surpriza de până acum a mijlocului spaniol a fost Fabian Ruiz, care a fost din nou cel mai bun jucător în victoria împotriva Georgiei.

Ruiz a marcat un gol și a oferit o pasă de gol în meciul din optimi, mai întâi în urma unei centrări pe care a trimis-o cu capul la bara din spate, apoi a trimis o minge încântătoare pe care Nico Williams a transformat-o.

Ruiz a fost unul dintre eroii Euro 2024 de până acum și a avut o altă prestație de jucător al meciului, obținând o notă de 8,9.

Atacant: Ruben Vargas, 8.4 (Elveția)

Elveția a obținut o victorie uriașă, scor 2-0, în fața campioanei în exercițiu, Italia, anunțându-se drept o pretendentă serioasă după ce și-a dominat complet adversarii.

Ruben Vargas s-a aflat în centrul impresionantei prestații a Elveției, deschizându-l pe Remo Freuler cu o centrare inteligentă, înainte de a înscrie el însuși cu un șut fantastic pe lângă Gianluigi Donnarumma.

El face parte dintr-un atac elvețian foarte periculos și ar putea fi unul de urmărit în celelalte meciuri de la Euro 2024.

Vargas - Italia
Vargas - ItaliaOpta by StatsPerform / AFP

Atacant: Cody Gakpo, 8.3 (Olanda)

Cody Gakpo a fost artizanul victoriei olandeze în optimea cu România. Tânărul atacant al lui Liverpool a marcat primul gol al partidei după o incursiune pe partea stângă finalizată cu un șut la colțul scurt, care l-a prins pe picior greșit pe Niță.

În repriza secundă și-a adăugat și o pasă decisivă în cont, fiind răsplătit cu nota 8,3 de către Flashscore.

Atacant: Nico Williams, 8.4 (Spania)

Echipa noastră este completată de un alt jucător spaniol, Nico Williams, care a contribuit cu un gol și o pasă de gol în victoria cu 4-1 asupra Georgiei.

El a stabilit inițial golul egalizator al lui Rodri, apoi a pătruns în careu după o pasă superbă a lui Ruiz și și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Williams a avut, de asemenea, un impact creativ decent în afara assist-ului său, reușind patru pase cheie, continuând să arate de ce a fost unul dintre cei mai remarcabili jucători ai Euro 2024 de până acum.