Elveția nu merita să fie eliminată, afirmă selecționerul Murat Yakin

Murat Yakin îl consolează pe Akanji
Murat Yakin îl consolează pe AkanjiProfimedia
Echipa Elveției ''nu merita' să fie eliminată de la EURO 2024, a afirmat selecționerul Murat Yakin după înfrângerea suferită la loviturile de departajare în fața Angliei, sâmbătă seara, în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal.

"Nu meritam să fim eliminați. Dar, pe de altă parte, putem fi mândri de turneul nostru, din primul până în ultimul minut. Ne-am făcut țara mândră", a declarat Yakin la finalul partidei de la Dusseldorf.

Selecționata Elveției, o țară cu nouă milioane de locuitori, a terminat neînvinsă faza grupelor, unde a fost aproape de victorie în fața gazdei Germania (1-1), iar apoi a eliminat Italia, campioana europeană en titre, în optimile de finală (2-1).

"Împotriva echipelor mari, nu mai trebuie să ne ascundem. Jucătorii s-au întrecut pe ei înşişi, am învins Italia, am fost aproape să învingem şi Germania. În afară de penalty-uri, nu am cunoscut înfrângerea", a subliniat Murat Yakin.

Anglia a învins Elveția cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri), iar în semifinale va avea ca adversară Olanda. pe 10 iulie la Dortmund.