Euro 2024 Tracker: Germania este a doua echipă calificată în sferturile de finală

Euro 2024 Tracker
Euro 2024 TrackerProfimedia
Cele mai importante momente din cadrul EURO 2024 pot fi găsite aici, în Tracker-ul nostru zilnic.

29 iunie

00:17 - Germania este a doua echipă calificată în sferturile de finală ale Euro 2024. Gazdele nu au avut cea mai ușoară partidă contra Danemarcei și chiar dacă au deschis scorul încă din minutul 4 prin Schlotterbeck, VAR-ul a menținut tabela intactă din cauza unui fault în atac.

Furtuna a dat apoi planurile peste cap. Partida a fost întreruptă timp de aproape 30 de minute din cauza fulgerelor și a grindinei care a căzut.

Golurile au venit abia după pauză. Danezii au reușit și ei să introducă mingea în plasă, dar din nou VAR-ul a intervenit și reușita a fost anulată pe motiv de offside, pentru ca la doar trei minute distanță Havertz să marcheze din penalty după un henț comis de Andersen.

Musiala a dublat avantajul germanilor, iar VAR-ul a anulat un al treilea gol pe final, dar Germania a obținut biletele pentru sferturile de finală.

Citește cronica completă a partidei aici.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

23:51 - Germania își dublează avantajul prin Musiala. Zarurile par aruncate.

23:35 - Imediat după ce Danemarcei i s-a anulat un gol pe motiv de offside, Germania a deschis scorul din penalty. Michael Oliver, după intervenția VAR, a decis că Andersen a comis henț, iar Havertz a transformat cu siguranță.

23:11 - S-a încheiat o prima repriză animată la Dortmund. Germania a dominat și a avut câteva mari ocazii de gol, însă Schmeichel a fost îngerul păzitor al nordicilor. Urmărește LIVE!

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeOpta by Stats Perform

22:35 - Partida de la Dortmund dintre Germania și Danemarca a fost întreruptă din cauza unei furtuni. Fulgere puternice, urmate de grindină, l-au forțat pe centralul Michael Oliver să trimită echipele la cabine.

Germania - Danemarca, de la ora 22:00. Partida poate fi urmărită live text + comentariu audio pe Flashscore!

Echipele de startFlashscore

Italia, prima națională care părăsește Euro după primul meci din optimi cu Elveția. Citește aici cronica partidei

19:10 - Sonic. Andrei Rațiu ”Sonic”

18:02 - Echipele de start din Elveția - Italia

17:12 - Stadionul pe care se va juca prima optime de finală de la Euro 2024

15:52 - Aproximativ trei ore rămase până la prima optime de la Euro. Să ne readucem aminte două momente importante din parcursul Elveției și Italiei

13:20 - Atmosferă destinsă la antrenamentele Italiei.

13:00 - Azi e ziua lui Jude Bellingham, iar mâine Anglia îi poate face cadou o victorie...sau invers!

09: 30 - Nu mai apără poarta Squadrei Azzurra, dar are emoții mai mari decât Gianluigi Donnarumma pentru meciul contra Elveției.

Da, este Gigi Buffon, acum șeful delegației echipei naționale a Italiei.  Este un rol pe care l-a preluat aproape imediat după retragerea sa din fotbal, înlocuindu-l pe regretatul Gianluca Vialli în această funcție.

09:20 - Weekend perfect cu primele partide eliminatorii de la acest EURO

Meciurile zilei:

Elveția - Italia

Preview Elveția - Italia
Flashscore

Primul meci din optimi ne duce la Berlin, unde Elveția, vicecampioana Grupei A, va înfrunta Italia, a doua clasată din Grupa B.

Drumul elvețienilor până în această etapă nu a fost unul ușor. Sunt patru partide consecutive în care Sommer primește gol, încheiate cu acel 1-1 împotriva Austriei.

Un alt meci echilibrat ar duce la prelungiri și, eventual, chiar la penalty-uri.

Pentru Elveția ar fi un progres față de precedenta confruntare cu Italia, care i-a învins cu 3-0 în faza grupelor la Euro 2020.

Cu toate acestea, trebuie remarcat faptul că ambele eliminări ale Elveției din ultimele două ediții ale Campionatului European au avut loc în urma unor partide care au  ajuns în faza loviturilor de departajare.

Italia, campioana en-titre, părea că se îndreaptă spre o eliminare prematură și surprinzătoare de la turneu, dar ca de obicei în lunga istorie a Squadrei Azzurra, un erou improbabil apare de fiecare dată când e mai multă nevoie.

De această dată a fost Mattia Zaccagni care a marcat un gol remarcabil în ultimele secunde ale partidei împotriva Croației, aducându-și echipa pe locul doi.

Italia are o singură înfrângere în nouă meciuri internaționale și nu a fost încă eliminată în prima etapă eliminatorie din  2008, când a fost învinsă de Spania la loviturile de departajare.

Jucători de urmărit: Dan Ndoye de la Bologna a fost unul dintre cei mai constanți jucători ai Elveției la turneul de până acum.

De asemenea, Lorenzo Pellegrini, care evoluează în Serie A pentru Roma, a dat primul gol al naționalei sale la acest turneu și a înregistrat cel mai mare rating Flashscore (8,0) în ultimul meci din faza grupelor.

Germania - Danemarca

Preview Germania - Danemarca
Flashscore

Germania, gazda Euro 2024, a demonstrat că este un adevărat pretendent la coroană, după ce a trecut cu brio de Grupa A.

Echipa lui Julian Nagelsmann nu numai că s-a clasat pe primul loc în grupă, dar și-a demonstrat și versatilitatea pe tot parcursul jocului, după ce a marcat o ploaie de goluri în victoria cu 5-1 în fața Scoției.

Prestația din meciul cu Ungaria de care a dispus cu 2-0 a fost și ea solidă, iar în singura partidă în care soarta a stat în cumpănă, cea contra Elveției, Germania a  arătat caracter și  a revenit egalând la 1 în ultimul minut.

Mannschaft este neînvinsă de 7 meciuri  în acest an, un record construit pe o apărare solidă, care nu a primit mai mult de un gol în niciunul dintre aceste meciuri.

Acest lucru face din  Germania favorita partidei cu Danemarca pe Signal Iduna Park, stadionul Borussiei Dortmund pentru meciul din optimi de finală.

Danezii vor încerca să își imite eroismul de la Euro 2020, unde au  ajuns în semifinale.

Vikingii nu au strălucit la fel de mult de această dată, cele trei remize din Grupa C fiind suficiente pentru a ocupa locul al doilea, în spatele Angliei și în fața Sloveniei.

Danezii speră într-o reeditare a finalei Campionatului European din 1992 împotriva Germaniei, pe care au câștigat-o cu 2-0 pentru a-și adjudeca singurul lor trofeu major.

Jucători de urmărit: Niclas Füllkrug de la Borussia Dortmund știe să marcheze, asta e clar, ultimele sale șase goluri venind toate după pauză.

Jonas Wind joacă, de asemenea, în Bundesliga și s-a dovedit a fi un talisman norocos pentru Danemarca, care a pierdut o singură dată când el a marcat sau a dat un assist .

28 iunie

18:53 - Copiii care însoțesc jucătorii pe teren își crează amintiri pentru o viață

18:51 - Să ne reamintim ce ne așteaptă în următoarele patru zile

18:48 - Austriacul Michael Gregoritsch a vorbit în exclusivitate pentru Flashscore despre parcursul naționalei sale la Euro, despre influența lui Ralf Ragnick și a spus care este jucătorul român care l-a impresionat cel mai mult. Citește interviul integral aici

14:30 - Unele lucruri nu se schimbă niciodată.

11:45 - Răzvan Marin a marcat două goluri, la fel ca Musiala sau Gakpo. Doar Mikautadze de la georgieni a reușit trei goluri.

11:30 - Florin Niță e unul dintre ”tricolorii” care au făcut posibilă calificarea României în optimile de finală de la EURO.

Paradele sale l-au făcut unul dintre cei mai buni portari în faza grupelor.

09:07 - Ce imagine cu Kvaratskhelia și Ronaldo după meciul direct

08:45 - Românul Dennis Man se află, alături de 5 alți jucători, pe primul loc la assist-uri, cu 2 pase decisive, ambele în partida contra Ucrainei.

Pe de altă parte, Valentin Mihăilă, colegul său de la Parma, este al doilea cel mai rapid jucător până acum la EURO 2024.

08:30 - Ne frecăm la ochi și ne mai uităm o dată la liderii grupelor de la EURO 2024.

27 iunie

16:45 - UEFA a făcut o selecție de driblinguri și pase spectaculoase după faza grupelor de la EURO.

16:00 - Christian Eriksen a devenit jucătorul danez cu cele mai multe meciuri pentru echipa națională. Mijlocașul în vârstă de 32 de ani a strâns deja 133 de meciuri, depășindu-l pe fundașul Simon Kjaer (132).

În faza grupelor, Eriksen este jucătorul care și-a creat cele mai multe ocazii de gol.

În 2013, Cristiano Ronaldo a deschis o academie de fotbal în Georgia, iar unul dintre copiii care s-au înscris atunci a fost Kvaratskhelia. Cu o seară înainte, ei s-au întâlnit din nou, iar Kvaratskhelia a marcat împotriva Portugaliei.

Naționala de fotbal a României a ajuns în optimi, acolo unde va înfrunta Olanda!