Florin Niță: ”Vreau să îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru tot ce ne-a oferit!”

Florin Niță
Florin NițăProfimedia
După o pauză de 24 de ani, România ajunge din nou în fazele eliminatorii ale unui turneu final, după ce în ultima etapă din Grupa E de la Euro tricolorii lui Edi Iordănescu au încheiat la egalitate cu Slovacia, scor 1-1.

La această performanță istorică a contribuit și Florin Niță (Gaziantep), portarul României având intervenții bune inclusiv în partida decisivă împotriva Slovaciei.

”Suntem toți egali. Ne-am făcut treaba”

”Vreau să îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru tot ce ne-a oferit, pentru toată satisfacția de după meci, pentru că ne-a ajutat să ne atingem obiectivul și a bucurat o nație întreagă. Suntem o echipă. Sunt foarte fericit că am muncit împreună. Niciunul nu a făcut mai mult sau mai puțin.

Suntem toți egali. Ne-am făcut treaba. Mă bucur că fac parte din această minunată echipă. Împreună facem istorie pentru această țară frumoasă și sunt foarte fericit.

Fanii s-au ridicat la cel mai înalt nivel. I-am simțit și în prima și în a doua repriză. Le mulțumesc pentru efortul pe care l-au făcut, că au venit să ne susțină. Sunt minunați și le mulțumesc pe această cale”, a fost reacția portarului naționalei, imediat după partida de la Frankfurt.