Franța 2016: Portugalia câștigă primul titlu din istorie grație unui erou neașteptat

Franța 2016: Portugalia a câștigat primul ei titlu european
Franța 2016: Portugalia a câștigat primul ei titlu europeanAFP
Pe 14 iunie, în Germania va începe cea de-a 17-a ediție a Campionatului European de fotbal, iar până atunci Flashscore îți prezintă unele dintre cele mai importante momente din istoria EURO.

În ultimii ani, Franța este considerată printre marile favorite la câștigarea trofeelor internaționale, iar când turneul final al Campionatului European din 2016 a fost organizat pe teren propriu, cu greu s-ar fi găsit cineva care să parieze împotriva ”cocoșilor galici”.

Și dacă totuși cineva ar fi vrut să înfrunte probabilitățile, cu siguranță nu ar fi ales Portugalia sau cel puțin nu după terminarea fazei grupelor.

Conduși de un Cristiano Ronaldo la apogeu de carieră, portughezii au ajuns în faza eliminatorie doar datorită faptului că ediția din 2016 a fost prima care alinia 24 de echipe de start și, ca atare, patru echipe de pe locul trei urmau să acceadă în optimi.

”Mentalitate mică, de aceea nu vor reuși nimic”, a spus CR7 nervos după ce islandezii au sărbătorit intens egalul, 1-1, din prima partidă a grupei.

Un penalty ratat de Ronaldo în meciul cu Austria a făcut ca lusitanii să încheie 0-0 acea partidă, pentru ca unul dintre thrillerele turneului final, 3-3 cu Ungaria, să îi trimită pe locul trei în grupă.

Dar, tot răul spre bine. O clasare mai bună ar fi trimis Portugalia pe o parte de tablou în care se mai aflau Franța, Anglia, Spania și Italia, pe când de pe locul trei au avut un traseu în care Croația și Belgia erau cele mai periculoase adversare, dar aceasta din urmă avea să clacheze în sferturi în fața Țării Galilor (1-3).

O singură victorie în 90 de minute

Una dintre curiozitățile turneului din 2016 este că Portugalia a reușit să câștige trofeul după ce a înregistrat o singură victorie în timpul regulamentar.

După cele trei remize din grupă, lusitanii au învins Croația în optimi grație unui gol reușit în prelungiri, au trecut de Polonia în sferturi la loviturile de departajare (1-1, 5-3 la penalty-uri) și au trecut cu 2-0 de Țara Galilor în semifinale.

Iar finala a fost câștigată grație unui gol marcat din nou în prelungirile partidei, fiind pentru prima dată în istoria competiției când ultimul act al Euro a înregistrat un scor alb după 90 de minute.

Un erou neașteptat

În contrast cu Portugalia, naționala Franței a înregistrat doar o remiză până în finala competiției, dar nici mașinăria franceză nu a fost perfect unsă încă de la început.

”Cocoșii galici” pregătiți de Didier Deschamps au învins România în meciul inaugural, grație unui gol reușit de Payet pe final (2-1 - despre parcursul României la Euro 2016 în episodul de vineri, 7 iunie), pentru ca apoi să treacă de Albania cu 2-0, ambele goluri venind după minutul 90, și să remizeze cu Elveția, 0-0, în drumul spre primul loc în grupă.

Irlanda (2-1), Islanda (5-2) și Germania (2-0) au fost victimele francezilor în drumul spre finala pe care au început-o ca mari favoriți.

Acest statut a fost întărit după 25 de minute, când Portugalia avea să își piardă cel mai bun jucător. Accidentat încă din minutul 10, Ronaldo a mai strâns din dinți pentru încă un sfert de oră, înainte de a părăsi gazonul în lacrimi.

Căpitanul lusitanilor avea să se transforme, însă, în asistent al selecționerului Fernando Santos, imaginile TV arătându-l adesea aproape de tușă, dându-le indicații coechipierilor sau în pauza de dinaintea celor două reprize de prelungiri vorbind cu fiecare parte pentru a-i motiva și mai mult.

Discursul motivațional a avut efect, iar Eder avea să devină eroul improbabil al unei țări întregi.

Introdus pe teren cu zece minute înainte de finalul timpului regulamentar, jucătorul născut în Guineea Bissau nu avusese un sezon prea grozav. Transferat de Swansea, Eder nu a impresionat și a fost împrumutat mai departe la Lille, unde a marcat șase goluri în 13 meciuri și a prins lotul pentru Euro.

Cu doar opt minute rămase din a doua repriză de prelugiri a finalei cu Franța, a ajuns în jumătatea adversă fără prea mulți coechipieri la susținere, dar a reușit să se debaraseze de Laurent Koscielny înainte de a șuta pe jos de la aproximativ 25 de metri. Plonjonul disperat al lui Hugo Lloris a fost inutil, iar portughezii aveau să câștige primul titlu major din istoria lor, datorită unui gol venit de unde se așteptau mai puțin.

”Înainte de prelungiri, Cristiano Ronaldo mi-a spus că voi înscrie golul victoriei”, a spus Eder. ”Mi-a dat putere și energie pozitivă”.

Echipa Turneului și o palidă consolare pentru Griezmann

Antoine Griezmann a încheiat turneul cu titlul de golgheter, reușind șase goluri pentru Franța. Jucătorul în vârstă de 25 de ani nu a fost, însă, tocmai bucuros când a primit Gheata de Aur după finală, declarând pentru UEFA.com că turneul a fost ”crud și magnific în același timp”. Alături de acest trofeu, atacantul lui Atletico Madrid a fost desemnat și cel mai bun jucător al turneului.

Portar: Rui Patrício (Portugalia)

Fundași: Jérôme Boateng (Germania), Joshua Kimmich (Germania), Raphaël Guerreiro (Portugalia), Pepe (Portugalia)

Mijlocași: Antoine Griezmann (Franța), Dimitri Payet (Franța), Toni Kroos (Germania), Joe Allen (Țara Galilor), Aaron Ramsey (Țara Galilor)

Atacant: Cristiano Ronaldo (Portugalia)