John Stones speră ca Jude Bellingham să nu fie suspendat pentru partida cu Elveția

Stones vorbește cu presa
Stones vorbește cu presaAFP
John Stones (30 de ani) a declarat joi că speră ca Jude Bellingham (21 de ani) să fie disponibil pentru confruntarea Angliei cu Elveția de la EURO 2024, în timp ce starul lui Real Madrid așteaptă verdictul privind celebrarea controversată a golului său.

Organismul de conducere UEFA ar putea interzice prezența lui Bellingham la meciul decisiv din sferturi, după ce mijlocașul fost filmat în timp ce făcea semne obscene la adresa staff-ului de pe banca de rezerve a Slovaciei, după ultimul său gol egalizator care a menținut în cele din urmă Anglia în turneu.

Anglia va înfrunta elvețienii sâmbătă datorită lui Bellingham, care a înscris din foarfecă unul dintre cele mai frumoase goluri de la Euro în minutul 95 pentru a stabilit scorul de 1-1 cu Slovacia la finalul celor 90 de minute, înainte ca Harry Kane să câștige meciul din optimi cu un gol în prima repriză din extra time.

"A făcut-o tot sezonul, a venit cu câteva goluri importante pentru Madrid și a făcut-o și aici", a declarat Stones, apărătorul lui Manchester City, reporterilor.

"Sper să fie acolo, nu sunt sigur ce se întâmplă cu tot ceea ce este în jur, tot ce putem spera este să reușim să marcăm un pic mai devreme de data asta."

Sub Gareth Southgate, Anglia a ajuns la ultima finală a Euro, în vreme ce la ultimele două Cupe Mondiale a fost eliminată în semifinale în 2018 și în sferturi opt patru ani mai târziu în Qatar.

"Cred că la Cupa Mondială am avut o altă serie similară, o serie pe care am simțit că o putem câștiga și nu s-a întâmplat", a adăugat Stones.

"Avem o șansă incredibilă în weekend să trecem într-o altă etapă... Am mai fost în aceste poziții și este timpul să ne dăm seama unde ne aflăm și de amploarea acestor lucruri".

O victorie în fața elvețienilor, care au eliminat Italia în optimi și au impresionat, de asemenea, într-o remiză în Grupa A cu gazdele Germania, ar stabili ulterior o semifinală cu Turcia sau Olanda.