Kroos ironizează raportul UEFA privind hențul lui Cucurella: "Mă calmează enorm"

Toni Kroos la Liga Icoanelor
Toni Kroos la Liga IcoanelorČTK / DPA / Max Ellerbrake
Toni Kroos nu vede nimic în dezvăluirea făcută de UEFA privind refuzul de a acorda un penalty pentru hențul din sfertul de finală al Campionatului European împotriva Spaniei.

"Le-a luat acum trei luni să realizeze că a fost henț - ceea ce aproape toată lumea a reușit să facă într-o secundă. Asta mă liniștește enorm", a declarat ironic campionul mondial din 2014.

"Dar mulțumesc, nu a fost atât de important. Îmi dă o senzație plăcută", a glumit Kroos după aceea: "Pot să mă numesc campion european acum, ca un gând ulterior? Acum ați confirmat-o oficial"

Mijlocașul în vârstă de 34 de ani, pentru care eliminarea echipei germane de la Campionatul European în fața Spaniei (1-2 ) a fost ultimul meci al carierei sale, și-a dat singur răspunsul la scurt timp după aceea: "Nu cred că este posibil".

UEFA recunoaște greșeala

Luni, platforma spaniolă "Relevo" a relatat că o comisie de arbitri a UEFA a analizat mai multe scene de la turneul Campionatului European de săptămâna trecută și a ajuns la concluzia că Germania ar fi trebuit să primească un penalty pentru hențul lui Marc Cucurella.

Cucurella blocase cu brațul stâng un șut al lui Jamal Musiala la 1-1 în prelungiri. Totuși, arbitrul englez Anthony Taylor le-a refuzat gazdelor un penalty pentru henț, iar asistentul video nu a intervenit.