Slovenia ratează la mustață un succes istoric. Serbia se salvează dramatic pe final

Jovic a marcat golul egalizator
Jovic a marcat golul egalizatorAFP
Slovenia a fost cu un pas în optimile de finală ale Euro când conducea cu 1-0 în minutul 90+4, dar un gol târziu marcat de Jovic pe final ține Serbia în cărțile calificării.

Slovenia - Serbia 1-1

Prima ocazie a meciului le-a aparținut slovenilor. Gnezda Cerin a șutat de la marginea careului, însă Rajkovic a fost la post și a reținut fără mari emoții.

Portarul sârb a fost nevoit să intervină din nou la doar câteva minute distanță, când Mlakar a expediat un alt șut din interiorul careului, însă mingea a fost respinsă cu greutate în corner.

Sârbii au replicat abia după aproape o jumătate de oră, lovitura de cap a lui Vlahovic punându-l în dificultate pe Oblak, însă scorul a rămas egal într-unul din cele mai închise meciuri de la Euro de până acum.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a venit cu opt minute înainte de pauză, când Elsnik a rămas singur în fața porții adverse, dar a nimerit bara. Mingea a ricoșat la Sesko, dar reluarea acestuia nu a nimerit cadrul porții dintr-o poziție ideală.

Elsnik a lovit bara Serbiei
Elsnik a lovit bara SerbieiAFP

Semnalul de alarmă i-a trezit pe sârbi, care au fost mai agresivi în ultimele minute ale primei părți, Mitrovic fiind foarte aproape de a deschide scorul, dar Oblak a arătat de ce este unul dintre cei mai buni portari din lume și l-a blocat pe atacantul sârb.

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeOpta by Stats Perform

A doua repriză a început cum s-a terminat prima, Mitrovic fiind din nou foarte aproape de gol, dar Oblak a intervenit din nou excelent la o minge pe care scria gol.

O Serbie mult mai incisivă a continuat să pună presiune, iar Bijol a respins precipitat un balon care a fost la un pas de a se opri în propria plasă, pentru ca imediat după o lovitură de cap a lui Mitrovic să cadă pe plasa porții adverse.

Cu sârbii în atac, slovenii au preferat tactica contraatacului, o acțiune rapidă finalizându-se cu un șut superb al lui Sesko, care a fost scos in extremis de sub transversală de Rajkovic.

Cel mai periculos om al Serbiei, Aleksandar Mitrovic, a irosit un atac promițător al echipei sale, înainte ca Slovenia să pornească un nou contraatac finalizat de această dată cu gol.

Elsnik a centrat de pe aripa stângă, iar fundașul Karnicnik a finalizat cu latul din fața porții adverse.

Karnicnik deschide scorul pentru Slovenia
Karnicnik deschide scorul pentru SloveniaAFP

Fără nimic de pierdut, sârbii s-au aruncat în atac, iar Mitrovic a fost din nou demon pentru echipa sa, șutul său din fața porții lovind transversala înainte de a reveni înapoi în teren.

Presiunea sârbilor pe final continua să nu aibă niciun efect pe tabelă, iar Slovenia părea că se îndreaptă spre un succes istoric la Euro, însă un gol marcat în minutul 90+5 de Jovic a aruncat peluza fanilor sârbi în aer și ține în viață naționala condusă de Dragan Stojković.