Elveția, prima echipă în sferturi la Euro! Experiență de coșmar pentru campioana en-titre Italia

Elveția, în sferturi după ce a trecut cu 2-0 de Italia
Elveția, în sferturi după ce a trecut cu 2-0 de ItaliaAFP
Euro 2024 se poate rezuma într-o experiență de coșmar pentru Italia, campioana en-titre fiind prima națională care părăsește turneul în primul meci din optimi în favoarea Elveției. Fosta adversară a României din preliminarii a arătat un joc solid pe Olympiastadion din Berlin, acolo unde Ruben Vargas a fost cel mai bun jucător din lotul lui Murat Yakin, extrema trecându-și în cont o pasă decisivă și un eurogol în partea secundă.

Elveția - Italia 2-0

Chiar în startul partidei, un prim atac al elvețienilor a dat ceva emoții în careul italienilor, Bryan Cristante deviind destul de aproape de poarta lui Donnarumma.

Timp de minute bune, jocul a fost unul al tatonării, centralul polonez Szymon Marciniak fiind adesea nevoit să apeleze la întreruperi din cauza faulturilor dure comise la mijlocul terenului.

La jumătatea primei părți, Embolo a semnat cea mai mare ocazie pentru Elveția. Scăpat singur cu Donnarumma, goalkeeperul italian a avut încă o paradă de zile mari și a reușit să își salveze echipa.

Jocul a început ușor ușor să se anime, Chiesa având o pătrundere periculoasă în careu, șutul său spre poartă fiind deviat în corner de Akanji.

După o jumătate de oră, statisticile arătau că trupa lui Murat Yakin a dominat la capitolul posesie (65%), italienii lui Spalletti preferând să aștepte atacurile adversarilor. Cu toate astea, elvețienii nu au arătat prea multă inspirație la finalizare.

Înainte de pauză, trio-ul ofensiv Ndoye - Embolo - Vargas a dat roade pentru Elveția. O minge trimisă de Vargas în careul lui Donnarumma a fost preluată de Remo Freuler, mijlocașul legitimat la Bologna reușind să înscrie cu o execuție la colțul scurt.

În primul minut al prelungirilor, Italia a fost aproape să primească din nou gol dintr-o fază fixă, Donnarumma reușind să respingă cu emoții lovitura trimisă de Fabian Rieder. Goalkeeperul a deviat în bara, însă din fericire pentru Azzurri, mingea a ieșit în afara cadrului porții, elvețienii fiind nevoiți să se mulțumească doar cu o lovitură de colț.

Statistici după primele 45 de minute
Statistici după primele 45 de minuteOpta by Stats Perform
Grafica golurilor așteptate (xG)
Grafica golurilor așteptate (xG)Flashscore

Repriza secundă

Întorși de la cabine montați să revină pe tabelă, italienii au trăit un adevărat șoc încă din primul minut din actul secund, când Vargas l-a învins pe Donnarumma cu un șut superb, extrema trimițând balonul aproape de vinclul porții.

Dintr-o fază care nu spunea nimic, italienii puteau reduce din avantaj cu ajutorul lui Fabian Schar, care a deviat în bară o centrare fără destinatar trimisă de Fagioli. Timp de minute bune, italienii au avut o posesie mai bună a balonului, însă trupa lui Spalletti nu a pus pericol unei apărări bine închegate a elvețienilor, cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar nou intratul Retegui încercând poarta lui Sommer, însă fără succes.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

O deviere a lui Zaccagni l-a găsit într-o poziție favorabilă pe Scamacca, însă atacantul Atalantei a trimis balonul în stâlpul din stânga al porții elvețiene. Euro 2024 se poate rezuma într-o experiență de coșmar pentru Italia, campioana en-titre fiind astfel prima națională eliminată în prima partidă din optimi.

Elvețienii, care până în finalul partidei și-au mai creat ocazii prin jucători proaspeți veniți de pe bancă precum Steven Zuber și Kwadwo Duah, o învinge după 38 de ani pe Italia și ajunge așadar în faza sferturilor de finală, acolo unde fost adversară a României din preliminarii ar urma să întâlnească învingătoarea dintre Anglia și Slovacia.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Ruben Vargas (Elveția)

Note
NoteFlashscore

Echipele de startFlashscore

Avancronica partidei

Flashscore

Primul meci din optimile de finală ale Euro 2024 ne duce la Berlin, unde Elveția, vicecampioana Grupei A, va înfrunta Italia, a doua clasată din Grupa B. Drumul elvețienilor până în această etapă nu a fost unul ușor, ultimul lor meci de pregătire înaintea turneului (1-1 împotriva Austriei) dovedindu-se a fi primul din cele patru meciuri consecutive în care au primit gol (V1, E3), deși au revenit și au remizat de două ori.

Un alt egal aici ar duce la prelungiri și, eventual, chiar la penalty-uri, dar poate că Elveția ar accepta acest rezultat, deoarece ar fi cel puțin o îmbunătățire față de precedenta confruntare cu Italia, în care a pierdut cu 3-0 în faza grupelor Euro 2020. Cu toate acestea, trebuie remarcat faptul că ambele eliminări ale Elveției din ultimele două ediții ale Campionatului European au avut loc în urma unor remize 1-1 în timpul regulamentar de joc, înainte de a fi învinsă la penalty-uri.

Italia, campioana en-titre, părea că se îndreaptă spre o eliminare prematură și surprinzătoare de la turneu, până când Mattia Zaccagni a marcat un gol remarcabil în minutul 98 împotriva Croației, aducându-și echipa pe locul doi. Astfel, Italia a ajuns la o singură înfrângere în nouă meciuri internaționale (V5, E3), lăsând să se înțeleagă că, în ciuda unei prestații modeste la turneu până în prezent, are o platformă pe care poate construi în ceea ce este a cincea sa prezență consecutivă în faza eliminatorie a Euro.

Italia nu a fost încă eliminată în faza optimilor de finală de când aceasta a fost introdusă pentru Euro 2016, în timp ce ultima dată când a fost eliminată în primul tur eliminatoriu a fost în 2008, când a fost învinsă de Spania la loviturile de departajare. De atunci, Italia a avut nevoie de prelungiri în două din cele trei meciuri eliminatorii de deschidere de la Campionatul European, ceea ce sugerează că aceasta ar putea fi o altă partidă strânsă.

Jucători de urmărit

Dan Ndoye de la Bologna a fost unul dintre cei mai constanți jucători ai Elveției la turneul de până acum, consecvența sa dând în cele din urmă roade cu un prim gol internațional la a 14-a încercare în ultimul lor meci din grupă. De asemenea, Lorenzo Pellegrini, care evoluează în Serie A pentru Roma, a dat primul gol al naționalei sale la acest turneu și a înregistrat cel mai mare rating Flashscore (8,0) în ultimul meci din faza grupelor.

Statistică interesantă

Ambele echipe au marcat în 90 de minute în opt din ultimele nouă meciuri ale Elveției la Euro.