Mbappe marchează primul lui gol din istorie la Euro, dar nu a fost suficient pentru a învinge Polonia

Kylian Mbappe a marcat primul lui gol la Euro
Kylian Mbappe a marcat primul lui gol la EuroAFP / Opta by Stats Perform
Franța și Polonia au terminat la egalitate, 1-1, ultimul lor meci din Grupa D de la Euro. Franța a terminat pe locul doi în urma acestui rezultat și urmează să întâlnească în optimi echipa clasată pe locul doi în grupa României.

Franța - Polonia 1-1

Primul șut pe poartă a aparținut Poloniei, care după ce aproape că nu a părăsit propria jumătate de teren în primele minute ale partidei, s-a apropiat periculos de careul advers, Zielinski expediind un șut de la distanță, care a fost reținut de Maignan după un plonjon care l-a întrebuințat destul de mult.

”Cocoșii galici” au replicat prin Theo Hernandez, care a șutat periculos din interiorul careului, dar Skorupski a împiedicat golul cu un reflex excelent.

Fără presiunea rezultatului, polonezii au continuat să joace cu multă detașare, iar Urbanski a reluat din voleu după un corner, însă a tras pe direcția lui Maignan.

A fost apoi rândul lui Dembele să rateze cea mai mare ocazie a meciului de până atunci. Jucătorul lui PSG a fost servit în careu de Kante, dar șutul său din unghi nu l-a putut învinge pe portarul polonez.

În minutul 34, Lewandowski a fost la un pas de a-și trece numele pe lista marcatorilor, dar lovitura sa de cap din fața porții a trecut puțin pe lângă poartă.

Franța a reacționat cu câteva minute înainte de final, când o fază creată de Barcola a dus mingea involuntar la Mbappe, iar starul francez a reluat din câțiva metri. Reflexul lui Skorupski a deviat, însă, mingea, care a trecut prina fața porții goale înainte să iasă în afara terenului, pentru ca imediat după portarul polonez să fie nevoit să intervină din nou decisiv în fața starului lui Real Madrid.

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeOpta by Stats Perform

Mbappe a fost de departe cel mai periculos jucător al francezilor, atacantul începând și repriza secundă cu două mari ocazii la poarta lui Skorupski. Prima a fost apărată de portar, a doua a trecut puțin pe lângă bara din dreapta.

În cele din urmă, Mbappe și-a trecut numele pe lista marcatorilor, dar din penalty. Dembele a fost faultat în careu, iar Kylian Mbappe a transformat cu siguranță, reușind primul gol al Franței la acest Euro, victoria cu Austria venind în urma unui autogol, dar și primul lui gol la Campionatul European din istorie.

Cu un sfert de oră înainte de final putea venea și al doilea gol al lui Mbappe, dar reluarea de la marginea careului polonez a fost slabă și mingea a fost reținută de Skorupski.

Oricum, golul ar fi fost anulat, în faza premergătoare fiind comis un fault în careul francez, dar penalty-ul s-a dictat abia după intervenția VAR.

Lewandowski a ratat în primă fază, dar polonezul a reclamat că portarul Maignan nu avea un picior pe linia porții. Arbitrul i-a dat dreptate și polonezul a reușit să egaleze la repetare.

În ciuda presiunii de final, Franța nu a mai reușit să înscrie, iar partida s-a încheiat la egalitate. Pentru polonezi a fost primul punct obținut la această ediție a Euro. Pentru francezi, remiza i-a trimis pe locul al doilea în grupă, urmând să dea piept în semifinale cu ocupanta locului secund din grupa României.

Statitica partidei
Statitica partideiOpta by Stats Perform

Echipele de startFlashscore

Avancronica partidei

Flashscore

În Grupa D, totul este în joc în ultima zi, primele trei clasate fiind despărțite de doar un punct. Cu patru puncte și știind că o remiză va fi suficientă pentru a-și asigura o clasare în primele două locuri, Franța se află într-o poziție bună în ceea ce privește calificarea, dar, având în vedere că, teoretic, clasarea pe primul loc oferă un drum mai ușor spre fazele eliminatorii, Franța își va reproșa că nu a reușit să învingă vineri seară (E 0-0) cea mai apropiată rivală, Olanda.

Franța ar putea termina pe primul loc în această ultimă zi printr-o serie de permutări, dar cea mai probabilă va necesita victoria sa. Îngrijorător, însă, în această privință, francezii nu au câștigat ultimul meci din faza grupelor la niciunul dintre ultimele opt turnee majore (Cupa Mondială/Euro) la care au participat (E4, Î4), o serie care, dacă s-ar prelungi, ar face imposibilă clasarea pe primul loc în grupă.

Probabilitate victorie
Probabilitate victorieFlashscore

O nereușită în ultima rundă din faza grupelor pentru Franța nu ar servi decât ca premiu de consolare pentru Polonia, care este deja eliminată din competiție. Timpul limitat de joc pentru Robert Lewandowski, deținătorul recordului de apariții și goluri, nu a ajutat cauza lor, dar căderile din a doua repriză au fost cele care s-au dovedit fatale pentru Polonia în Grupa D, ambele înfrângeri fiind decise de goluri după ora de joc.

Nici semnele nu indică un posibil final fericit, deoarece polonezii au pierdut trei din ultimele patru meciuri finale din faza grupelor la Campionatul European. Cu toate cele trei înfrângeri venite în turnee din care au ieșit în această fază, istoria ar sugera că o a patra va urma rapid, iar având în vedere că nu au mai câștigat împotriva Franței din 1982 (E4, Î4 de atunci), este greu de găsit multe surse de inspirație pentru Polonia.

Jucători de urmărit

A fost un turneu de neuitat până acum pentru N'Golo Kanté, care a câștigat două premii UEFA pentru Jucătorul Meciului, iar acum are mai multe participări la turnee majore fără să piardă decât orice alt jucător european (V12, E5). Lewandowski este singurul jucător care a marcat un gol în dueluri directe pentru Polonia de la începutul secolului, dar, incredibil, niciuna dintre cele patru apariții ale sale la Euro cu goluri nu s-a încheiat cu victorie (E2, Î2).

Statistică interesantă

Polonia a marcat exact o dată în șapte din ultimele opt meciuri disputate la Euro.