Final de infarct și festival de eurogoluri! Turcii îi fac cadoul perfect lui Montella

Turcia s-a impus cu 3-1 în fața Georgiei în Grupa F
Turcia s-a impus cu 3-1 în fața Georgiei în Grupa FProfimedia
Turcia și Georgia au oferit marți seară (18 iunie) un meci realmente spectaculos în Grupa F, acolo unde trupa selecționerului Vincenzo Montella, care a împlinit vârsta de 50 de ani, s-a impus cu 3-1 grație eurogolurilor semnate de Muldur și Guler, în vreme ce Akturkoglu a profitat chiar la ultima fază de atacurile georgienilor. De partea cealaltă, Georgia lui Willy Sagnol a scris istorie: Mikautadze a înscris primul gol al naționalei la un turneu final major.

Turcia - Georgia 3-1

Primele minute ale duelului desfășurat pe stadionul Signal Iduna Park din Dortmund au arătat o națională montată a Turciei, care a pus presiune în ultima treime a georgienilor.

Stoperul central Bardakci a dat primul semnal periculos la poarta lui Mamardashvili în urma unui corner executat de Arda Guler.

La scurt timp, turcii semnau cea mai mare ocazie prin Ayhan, al cărui șut din exteriorul careului a nimerit bara, georgienii scăpând din nou fără gol.

Replica elevilor lui Willy Sagnol avea să vină imediat, șutul deviat trimis de Mekvabishvili punându-i probleme portarului Gunok, goalkeeperul reușind cu ceva efort să respingă în corner.

În rol de atacant, Khvicha Kvaratskhelia a încercat un șut din unghi, însă balonul nu a nimerit ținta.

După minute bune în care am putut vedea un joc deschis din partea ambelor formații, Calhanoglu a pus și el pericol cu o execuție complicată din întoarcere.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Deschiderea de scor avea să vină chiar la jumătatea primei reprize. După o minge respinsă de apărarea georgiană în urma unei centrări din flancul stâng, Mert Muldur a reluat cu un voleu superb în poarta lui Mamardashvili, goalkeeperul Valenciei neavând șansă.

La doar un minut distanță, Kenan Yildiz i-a făcut și el un cadou frumos sărbătoritului Vincenzo Montella, selecționerul Turciei împlinind chiar în ziua debutului de la Euro vârsta de 50 de ani. Bucuria turcilor a durat puțin însă, întrucât din camera VAR s-a semnalizat o poziție de offside la Yildiz în momentul finalizării.

Deși se aflau în corzi, turcii prinzând o încredere excesivă în propriile puteri, trupa lui Montella a trăit un adevărat șoc atunci când Mikautadze a înscris pentru 1-1, debutanta Georgia contorizând totodată primul său gol la un turneu final.

Șocul putea continua, același Mikautadze fiind aproape să înscrie din nou câteva momente mai târziu, după o minge trimisă cu capul în careu de Kakabadze.

Partea secundă a început la fel de energic, turcii blocând în ultimul moment un șut din interiorul careului încercat de Mikautadze, în urma unei acțiuni inițiate de Kvaratskhelia în flancul stâng.

La poarta cealaltă, Mamardashvili a respins spectaculos un șut puternic expediat din lovitură liberă de Calhanoglu.

După ce a primit o minge bună în interiorul careului, Kvaratskhelia nu a fost deloc inspirat, georgienii irosind o nouă șansă de a intra în avantaj.

La jumătatea reprizei secunde, tribunele stadionului Signal Iduna Park au explodat pur și simplu când tânărul jucător legitimat la Real Madrid, Arda Guler, a înscris încă un gol superb pentru Turcia la acest turneu final.

Execuția din unghi l-a lăsat fără replică pe Mamardashvili.

În vârstă de doar 19 ani, Arda Güler a fost titular în 7 meciuri în acest sezon pentru club și țară și a reușit să marcheze 7 goluri. Este cel mai tânăr jucător din istoria Turciei care înscrie pentru națională la un turneu final.

Fazele frumoase din timpul partidei au continuat. Kokcu a lovit greșit un balon pe care l-a primit într-o poziție ideală în mijlocul careului.

Festivalul eurogolurilor putea fi completat de Kochorashvili, mijlocașul georgian având o acțiune pe cont propriu de mare calitate, săltând balonul peste un fundaș și evitându-l inclusiv pe portarul Gunok cu o execuție din careu. Din nefericire pentru trupa lui Sagnol, mingea s-a oprit doar în bara transversală.

În minutele de final, Celik l-a găsit perfect în careu pe Yazici cu o centrare, atacantul turc reluând cu o lovitură de cap. Mamardashvili și-a continuat seria intervențiilor bune și a respins în corner.

Deși în prelungiri au forțat în ofensivă, georgienii nu au mai avut puterea de a înscrie din nou. Kochorashvili și Mikautadze s-au încurcat la finalizare după o fază inițiată de Kvaratskhelia.

Ultimele faze din prelungiri l-au găsit în careul turc inclusiv pe portarul Mamardashvili, finalul partidei fiind unul de infarct. După ce au nimerit bara din lovitură liberă, georgienii au fost refuzați de un stoper turc care a respins din fața porții.

În urma unui corner al Georgiei, Akturkoglu a scăpat singur cu poarta goală, atacantul venit de pe banca de rezerve îndeplinind o simplă formalitate. Turcia îi oferă așadar cadoul perfect selecționerului Vincenzo Montella.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Arda Guler (Turcia)

Note
NoteFlashscore

Primul 11
Primul 11Flashscore
Preview Turcia - Georgia
Flashscore

Într-o grupă F complicată, în care Turcia este a treia cea mai bine cotată națiune conform FIFA, o confruntare cu cea mai slab clasată națiune din grupă, Georgia, debutantă în turneu, are un caracter de victorie obligatorie. În ciuda a ceea ce ar sugera trecerea prin preliminarii cu o ușurință relativă (V5, E2, Î1), turcii sunt o echipă ieșită din formă înainte de acest meci de deschidere și sosesc la Dortmund pe fundalul unei serii de cinci meciuri fără victorie (E2, Î3).

Istoricul meciurilor directe între aceste două națiuni ar sugera că Turcia pare bine plasată pentru a pune capăt acestei serii aici (V3, E1, Î1), aceasta fiind prima confruntare a celor două echipe din 2012 încoace. Din nefericire pentru Turcia, acesta este unul dintre puținele semne istorice care lucrează în favoarea lor, deoarece au tendința de a începe greu campionatele europene, pierzând meciul de deschidere în toate cele cinci participări la turneele finale de până acum, dintre care patru au fost "la zero".

Aceasta este muzică pentru urechile Georgiei, care știe că, dacă poate prelungi seria de înfrângeri a Turciei, atunci există o șansă să se califice în optimi ca cea mai bună a treia clasată. Totuși, indiferent dacă avansează sau nu, acest turneu va fi oricum istoric, deoarece triumful din play-off împotriva Greciei le-a asigurat un loc la primul turneu major din istorie.

Selecționerul Willy Sagnol a fost creierul din spatele calificării lor istorice, iar cu trei victorii succesive în spate, Georgia ar trebui să fie plină de încredere. Aceste victorii au venit toate împotriva unor națiuni relativ slab clasate, iar cu Turcia clasată pe locul 40, Georgia va trebui să facă ceva ce nu a mai făcut din noiembrie 2021 și să învingă o națiune aflată în prezent în top 40 al FIFA.

Jucători de urmărit

Al optulea cel mai selecționat jucător din istoria fotbalului turc, Hakan Çalhanoğlu joacă la al treilea său Euro succesiv, toate cele cinci apariții ale sale de până acum terminându-se cu înfrângere, fiind rezervă în ultimele două. Budu Zivzivadze ar putea fi un om periculos pentru Georgia, având în vedere că a marcat trei dintre ultimele cinci goluri, în timp ce la ultimele sale patru prezențe internaționale a marcat ultimul gol al meciului.

Statistică interesantă

11 din cele 14 goluri ale Turciei la turneele finale ale Euro au venit după pauză.