Remiză albă între Danemarca și Serbia. Danezii prind locul doi grație coeficientului din preliminarii

Duel din Danemarca - Serbia
Duel din Danemarca - SerbiaAFP / Opta by Stats Perform
Danemarca și Serbia au terminat la egalitate, 0-0, în ultimul meci din grupa C. Acest rezultat a făcut ca între nordici și Slovenia să fie egalitate perfectă la capitolul puncte și golaveraj, dar și la cartonașe galbene (6-6), fiind nevoie de coeficientul din preliminarii pentru a face departajarea, danezii având cifrele mai bune (locul 9 față de locul 15). Astfel, Danemarca va întâlni Germania în optimile de finală.

Danemarca - Serbia 0-0

A fost un început echilibrat de partidă, dar cu Danemarca având totuși un pic mai mult inițiativa în fața unei Serbii parcă copleșită de miza meciului.

Prima ocazie mai periculoasă a venit abia în minutul 16, când Bah a fost găsit cu o centrare în fața porții adverse, dar reluarea cu capul a trecut pe lângă poartă, danezul reclamând o tragere de tricou și cerând arbitrului să verifice un posibil penalty.

O greșeală defensivă a sârbilor i-a pus pe nordici în postura de a recupera în preajma careului advers, mingea a ajuns în fața lui Eriksen, dar șutul mijlocașului care a devenit cel mai selecționat jucător din istoria Danemarcei a fost scos cu greu de lângă bară de portarul Rajkovic.

Tot Rajkovic a intervenit cu siguranță la un șut al lui Hojlund din interiorul careului, într-o perioadă în care sârbii păreau lipsiți de dinți în ofensivă.

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeOpta by Stats Perform
Statistică Goluri așteptate prima repriză
Statistică Goluri așteptate prima reprizăFlashscore

Jovic și Tadic au intrat pe teren la pauză, iar Serbia a început să își facă simțită prezența în atac, reușind chiar să introducă mingea în poartă, dar golul a fost anulat pe motiv de offside la Mitrovic.

Cu o jumătate de oră înainte de final, scorul era în continuare 0-0, niciuna dintre echipe nereușind să pună cu adevărat în pericol poarta adversă.

De abia în minutul 81 Mitrovic a avut o jumătate de ocazie, când șutul său cu latul din unghi a trecut pe lângă poartă.

S-a terminat 0-0, iar Danemarca s-a calificat în optimi grație coeficientului din preliminarii, urmând să întâlnească Germania în optimile de finală.