Havertz și Musiala sparg zidul Schmeichel și aduc victoria Germaniei

Germania, calificată în sferturi după ce a învins cu 2-0 naționala Danemarcei
Germania, calificată în sferturi după ce a învins cu 2-0 naționala DanemarceiAFP
O partidă întreruptă aproximativ 30 de minute din cauza furtunii, două goluri anulate și mari șanse irosite de ambele formații. Așa s-ar rezuma duelul din optimi dintre Germania și Danemarca, învingătoare la capătul celor 90 de minute fiind gazda turneului, după golurile semnate de Kai Havertz și Jamal Musiala.

Germania - Danemarca 2-0

Prima fază fixă a dus și la deschiderea scorului pentru nemți, Nico Schlotterbeck învingându-l pe Kasper Schmeichel cu o lovitură de cap. Centralul englez Michael Oliver a intervenit și a redus rapid bucuria Germaniei, întrucât din camera VAR a fost semnalizat un fault în atac comis de Joshua Kimmich în interiorul careului.

Același Kimmich l-a pus la încercare pe Schmeichel cu un șut puternic din afara careului, portarul danez respingând în corner. Din lovitura de colț rezultată, goalkeeperul Danemarcei a avut o nouă intervenție în fața aceluiași periculos Schlotterbeck. Din voleu, Kai Havertz nu l-a putut învinge nici el pe portarul din lotul lui Hjulmand.

Forcingul sufocant produs de elevii lui Julian Nagelsmann a continuat, însă o mare ocazie de gol avea să vină la poarta lui Neuer, acolo unde Christian Eriksen a fost găsit în interiorul careului de o pasă superbă de la mare distanță trimisă de fundașul central Andreas Christensen. Mijlocașul lui Manchester United a fost blocat însă de Antonio Rudiger în momentului șutului, încheierea fazei fiind tradusă printr-un corner pentru Danemarca.

La jumătatea primei reprize, o minge recuperată de Eriksen în interiorul careului german a dus la o nouă fază periculoasă, șutul lui Joakim Maehle la colțul scurt trimițând balonul nu foarte departe de poarta lui Neuer.

Un moment rar văzut pe terenurile de fotbal s-a produs cu 10 minute înainte de pauză, când centralul englez Michael Oliver a decis să oprească jocul din cauza fulgerelor puternice. Astfel, jucătorii celor două echipe au fost trimiși la vestiare.

Este pentru prima dată din 2012 când un meci de la Euro este suspendat (duelul Ucraina - Franța a fost oprit timp de 57 de minute, tot din cauza vremii).

După o pauză de aproximativ 30 de minute, centralul Michael Oliver i-a rechemat în teren pe jucători, iar jocul a fost reluat.

Schmeichel a rămas la fel de eficient în poarta Danemarcei, goalkeeperul având o nouă intervenție superbă la lovitura de cap trimisă de Havertz, după o centrare din flancul stâng venită de la Raum.

O eroare gravă comisă în propriul careu de către Schlotterbeck nu a putut fi speculată de Hojlund, atacantul danez nimerind doar plasa laterală exterioară a porții lui Neuer. În finalul primei părți, același Hojlund a nu putut profita de pasa venită de la Delaney în urma unui contraatac fulger al danezilor. Atacantul lui Manchester United nu a avut însă nici de această dată succes în fața unui Manuel Neuer inspirat.

Statistici după primele 45 de minute
Statistici după primele 45 de minuteOpta by Stats Perform
Grafica golurilor așteptate (xG)
Grafica golurilor așteptate (xG)Flashscore

Repriza secundă

O adevărată undă de șoc a venit pe Signal Iduna Park în momentul în care tabela arăta 1-0 în favoarea danezilor. Tot un fundaș central, Joachim Andersen, a trimis balonul în poarta lui Neuer, la o fază la care nemții au solicitat o poziție de offside în care s-a aflat Delaney.

Reluările din camera VAR au arătat că mijlocașul s-a aflat într-adevăr în poziție neregulamentară, astfel încât Michael Oliver a anulat încă un gol, de această dată înscris de danezi.

Totul a părut se se întoarcă împotriva formației lui Kasper Hjulmand, întrucât nemții au beneficiat de o lovitură de pedeapsă după un hands produs în careu de Andersen, fundașul care tocmai fusese refuzat de VAR. Chemat la margine să revadă imaginile în camera video, centralul Oliver a acordat penalty pentru Germania. Lovitura de la 11 metri a fost transformată cu succes de Kai Havertz, atacantul neamț reușind în cele din urmă să îl învingă pe Schmeichel și să deblocheze tabela.

Același Havertz a irosit la scurt timp o șansă mare pentru Germania, la o fază la care fotbalistul lui Arsenal a reușit o preluare de zile mari.

La jumătatea actului secund, Hojlund putea aduce egalarea, însă atacantul danez l-a luat la țintă pe Neuer în interiorul careului, dintr-o poziție ideală.

Statistici după 90 de minute
Statistici după 90 de minuteOpta by Stats Perform

Apărarea Danemarcei s-a lăsat descoperită la un balon lung trimis din propriul careu de Schlotterbeck, care l-a găsit liber pe Musiala, mijlocașul ofensiv învingându-l pe Schmeichel cu un șut la colțul lung. Fotbalistul lui Bayern l-a egalat astfel pe georgianul Georges Mikautadze în topul marcatorilor de la Euro, ambii având marcate câte 3 goluri la acest turneu final. În prelungiri, Florian Wirtz, venit de pe banca de rezerve, a punctat și el, însă fotbalistul lui Bayer Leverkusen s-a aflat în poziție de offside, în vreme ce Havertz a fost din nou blocat de Schmeichel.

S-a încheiat așadar cu victorie și acces spre sferturi pentru germani, trupa tânărului selecționer Julian Nagelsmann urmând să întâlnească în etapa viitoare învingătoarea duelului dintre Spania și Georgia.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Jamal Musiala (Germania)

Note
NoteFlashscore

Echipele de startFlashscore

Avancronica partidei

Flashscore

După ce era desconsiderată la începutul anului, în urma unei serii dezastruoase de rezultate în 2023, Germania, gazda Euro 2024, a demonstrat că este o adevărată pretendentă la coroană de data aceasta, după ce a trecut cu brio de Grupa A. Echipa lui Julian Nagelsmann nu numai că s-a clasat pe primul loc în grupă, dar și-a demonstrat și versatilitatea pe tot parcursul turneului, după ce a marcat goluri în victoria cu 5-1 în fața Scoției, a avut o prestație clinică atunci când a dispus de Ungaria cu 2-0 și și-a arătat puterea de a reveni în remiza obținută în ultimul minut, 1-1 cu Elveția.

Această victorie le-a prelungit invincibilitatea la șapte meciuri în acest an (V5, E2), un bilanț construit pe o apărare solidă, care nu a primit mai mult de un gol în niciunul dintre aceste meciuri. Acest lucru lasă Die Mannschaft într-o poziție puternică în timp ce se îndreaptă spre Signal Iduna Park al Borussiei Dortmund pentru meciul din optimile de finală cu Danemarca, în speranța de a avansa în sferturile de finală ale unui turneu major pentru prima dată de la Euro 2016.

Danezii vor încerca să își imite parcursul de la Euro 2020, unde un parcurs plin de entuziasm până în semifinale a făcut ca lumea fotbalului să îi ridice în slăvi. Roș-albii nu au strălucit la fel de mult de această dată, trei remize în Grupa C fiind suficiente pentru a ocupa locul al doilea, în spatele Angliei și în fața Sloveniei, pe care au devansat-o într-un mod ciudat, după ce cele două echipe au terminat la egalitate de puncte, diferență de goluri și goluri marcate.

Astfel, dosarul disciplinar al celor două echipe a rămas ultimul criteriu de departajare și, deși ambele formații au primit șase avertismente pe teren în timpul fazei grupelor, UEFA a confirmat că Danemarca a preluat locul al doilea după ce antrenorul secund al Sloveniei a fost avertizat mai devreme în turneu! Recompensa lor este o reeditare a finalei Campionatului European din 1992 împotriva Germaniei, pe care au câștigat-o cu 2-0 pentru a-și adjudeca singurul trofeu major, dar cum au continuat să câștige doar două din cele opt meciuri directe de atunci (E3, Î3), repetarea acelei isprăvi la Dortmund s-ar putea dovedi o sarcină dificilă.

Jucători de urmărit

Niclas Füllkrug de la Borussia Dortmund știe cum să marcheze pe această arenă, deși pentru Germania, el tinde să nu se grăbească, ultimele sale șase goluri venind toate după pauză. Jonas Wind joacă, de asemenea, în Bundesliga și s-a dovedit a fi un talisman norocos pentru Danemarca, care a pierdut o singură dată când el a marcat sau a dat un assist (V10, E1, Î1).

Statistică interesantă

Germania a câștigat primul său meci eliminatoriu în timpul regulamentar al unui turneu major în nouă din ultimele 11 încercări.