Clasicul Spania - Italia, cu Azzurri într-o formă modestă, a fost decis de un nou autogol hilar

Spania învinge Italia după autogolul lui Calafiori
Spania învinge Italia după autogolul lui CalafioriAFP
Mult așteptatul meci din Grupa Morții (Grupa B) de la Euro dintre Spania și Italia a fost câștigat de Furia Roja la limită, 1-0, grație unui autogol al lui Calafiori din repriza secundă. Se poate spune că a fost un rezultat meritat pentru trupa lui Luis de la Fuente, care a dominat întreaga partidă la capitolul posesie dar și ocazii de poartă. Dintr-o echipă modestă a Italiei, la rampă a ieșit căpitanul Donnarumma, portarul campioanei în exercițiu având intervenții excelente.

Spania - Italia 1-0

Spaniolii au asigurat locul în optimi alături de Germania, gazda din Grupa A.

Startul de partidă a fost unul energic. După o centrare a lui Nico Williams din flancul stâng, Pedri a reluat cu o lovitură de cap, portarul Donnarumma reușind să respingă în corner.

Tot în flancul stâng, o fază frumoasă realizată de Nico Williams, care a depășit doi jucători, s-a încheiat în cele din urmă cu succes pentru apărarea italiană.

Același Nico Williams a trimis cu o lovitură de cap aproape de țintă, dintr-o centrare venită de la Morata.

Centralul Vincic s-a văzut nevoit să fragmenteze destul de des jocul, din cauza intrărilor dure din partea ambelor formații. Șapte faulturi (4 Spania, 3 Italia) au fost contorizate după primul sfert de oră de joc, în vreme ce portarul Donnarumma, căpitanul Azzurri, a fost singurul avertizat cu un cartonaș galben pentru proteste.

La mijlocul primei reprize, o acțiune frumoasă inițiată de Lamine Yamal a fost continuată de Morata. Ajuns în fața porții, atacantul nu l-a putut învinge pe Donnarumma.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

La scurt timp, portarul italian s-a evidențiat cu o nouă intervenție bună la un șut de la distanță expediat de Fabian Ruiz.

O acțiune frumoasă cu Pedri, Lamine Yamal, Fabian Ruiz și Carvajal a fost finalizată cu un șut puternic pe jos de Rodri, însă defensiva italiană a reușit să blocheze execuția închizătorului din afara careului.

În finalul primei părți, Fabian Ruiz a încercat din nou poarta lui Donnarumma, goalkeeperul italian fiind pe poziții.

La ultima fază din timpul regulamentar al primei reprize, italienii au plecat pe contraatac, însă Chiesa a avut o finalizare care a lăsat de dorit. Aceasta a fost de altfel și cea mai importantă fază de atac semnată de elevii lui Spalletti.

Jocul dur al italienilor a continuat și în partea a doua. Încă din primele secunde de la reluare, Cristante, proaspăt introdus în locul lui Jorginho, a avut o intrare dură asupra lui Rodri, mijlocașul spaniol având nevoie de intervenția medicilor.

După o acțiune bine legată a spaniolilor, mingea lui Cucurella l-a găsit într-o poziție ideală pe Pedri în mijlocul careului. Fotbalistul Barcelonei nu a găsit însă poarta lui Donnarumma, irosind o nouă mare ocazie pentru Furia Roja.

De la aproximativ 20 de metri, același Pedri a găsit cadrul porții, însă portarul Italiei a reținut mingea fără probleme.

Deschiderea de scor avea să vină în cele din urmă în minutul 55. După o serie lungă de ratări, spaniolii au avut noroc în urma unei devieri nefericite a lui Calafiori, reluat în proprie poartă o centrare venită de la Nico Williams.

A fost cel de-al cincilea autogol înscris în cadrul turneului din Germania.

Riccardo Calafiori este doar al doilea jucător italian care înscrie un autogol în istoria turneelor finale (Euro și Cupa Mondială), după Cristian Zaccardo la Cupa Mondială din 2006 contra SUA, potrivit Opta.

Spania a continuat să pună probleme, Donnarumma respingând în corner un șut extrem de puternic trimis de Morata. Din cornerul rezultat, Cambiaso a respins o minge de pe linia porții trimisă cu capul de Le Normand.

Puștiul Lamine Yamal (16 ani) a fost aproape de un eurogol asemănător cu cel înscris de Arda Guler în meciul Turcia - Georgia. Execuția din unghi a fotbalistului de la Barcelona a trecut puțin pe lângă țintă.

După ce a recuperat un balon pierdut de Fabian Ruiz, Cristante a trimis o centrare periculoasă în careul lui Unai Simon, însă Retegui, intrat în locul lui Scamacca, nu a putut finaliza.

Nico Williams l-a depășit din nou pe Di Lorenzo în flancul stâng, acest duel fiind unul de coșmar pentru stoperul lui Napoli. Din unghi, Williams a nimerit bara transversală a porții lui Donnarumma.

Dintr-un corner al italienilor, Unai Simon a reținut o minge deviată de Calafiori.

În prelungiri, Donnarumma a fost alte două intervenții magice în fața lui Ayoze Perez, italienii fiind astfel privați de un eșec usturător.