De la extaz la agonie și înapoi! Albania egalează dramatic pe final

Croația lui Luka Modric a fost egalată dramatic pe final de Albania
Croația lui Luka Modric a fost egalată dramatic pe final de AlbaniaAFP
Albania a deschis din nou rapid scorul în ”Grupa morții” (10), dar un gol marcat de Kramaric și un autogol al lui Gjasula au întors scorul în favoarea croaților, pentru ca același Gjasula să își răscumpere greșeala în minutele de prelungire, scor final 2-2.

Croația - Albania 2-2

Oarecum de așteptat, primele minute ale partidei de la Hamburg s-au desfășurat în mare parte în jumătatea albaneză. Posesia Croației a fost una prelungită, dar marile ocazii au întârziat, totuși, să apară în fața unei apărări dârze a Albaniei.

Echipa lui Sylvinho a încercat să speculeze pe contraatac și, după câteva tentative nereușite, albanezii au deschis scorul prin Qazim Laci, care a fost titularizat în premieră la această ediție a Euro, jucătorul Spartei Praga marcând în minutul 11 cu o lovitură de cap la care portarul Livakovic nu a putut interveni.

Jocul s-a energizat imediat după gol. Croații au forțat egalarea, Brozovic șutând puternic pe lână poartă, iar albanezii au rămas la pândă, Gvardiol fiind nevoit să intervină in extremis la o fază la care adversarii ar fi putut marca golul de 2-0.

Următoarea mare ocazie a meciului le-a aparținut tot albanezilor, după o jumătate de oră de joc Asllani recepționând o minge în careul advers, dar șutul său a fost blocat cu un plonjon extraordinar de Livakovic, portarul croat ținându-și echipa în joc.

Echipa lui Zlatko Dalić a pedalat în gol în minutele rămase până la final. Acțiuni previzibile, șuturi lipsite de precizie și absența unei viziuni de joc, au făcut ca croații să intre la cabine în dezavantaj, trebuind să-i mulțumească din nou lui Livakovic pentru că scorul nu s-a majorat la o altă lovitură de cap periculoasă a lui Rey Manaj.

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeOpta by Stats Perform

Pasalic și Sucic le-au luat locul lui Brozovic și Majer la pauză, selecționerul croat începând partea a doua cu o formulă mult mai ofensivă în speranța că va putea întoarce rezultatul.

Mutarea a adus imediat un nou suflu, Sucic fiind la un pas de egalare cu un șut din interiorul careului, pentru ca imediat după Pasalic să reia cu capul pe lângă poartă, ce-i drept dintr-o postură incomodă.

Strakosha a avut și el o intervenție grea la un șut în forță al lui Kovacic, care a fost deviat, dar nu suficient de mult pentru a-l păcăli pe goalkeeperul albanez.

Un corner executat de Modric de pe partea stângă a fost la un pas de a duce la golul egalizator, însă Sutalo, rămas inexplicabil de singur la prima bară, a reluat pe lângă poartă cu capul dintr-o poziție ideală.

Inevitabilul s-a produs în cele din urmă cu un sfert de oră înainte de final, Kramaric reușind să marcheze golul de 1-1 cu un șut din apropiere. A fost cadoul perfect pentru atacantul croat în ziua în care a împlinit 33 de ani.

Secvența golului lui Kramaric
Secvența golului lui KramaricOpta by Stats Perform

Croații au fost la un pas de a întoarce rezultatul la faza imediat următoare, dar un Strakosha culcat la pământ a reușit cumva să rețină mingea în fața atacanților croați.

Dar dacă schimbările făcute de selecționerul croat au dat roade, Sylvinho nu se poate lăuda cu același lucru. Introdus cu doar trei minute înainte, Gjasula nu s-a mai putut feri de o minge deviată în careu și a împins mingea în proprie poartă (76).

Un trasor expediat de Modric în minutul 88 a fost la un pas de a mări avantajul croaților, însă, lovitura de grație a venit în minutele de prelungire, când Gjasula și-a răscumpărat greșeala pentru autogol și a marcat un gol de aur pentru naționala sa.

Albania, ”Cenușăreasa” din ”Grupa morții”, a făcut un alt meci mare și este una dintre echipele frumoase prezente în Germania. În schimb, marea generație a Croației dă semne că se apropie de finalul drumului.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

În ciuda faptului că a ratat un penalty împotriva Spaniei în meciul de deschidere, Bruno Petkovic se regăsește în linia de start, în timp ce veteranul Ivan Perisic este și el titular pentru prima dată în acest turneu.

În ceea ce privește Albania, aceasta face două schimbări - Rey Manaj intră în locul lui Armando Broja, în timp ce Qazim Laci îl înlocuiește pe Taulant Seferi.