Victorie istorică pentru Georgia! Georgienii se califică în optimi după ce o înving pe Portugalia

Georgia - Portugalia
Georgia - PortugaliaProfimedia/Opta by Stats Perform
Aflată la prima participare la campionatele europene, Georgia reușește prima victorie din istorie și calificarea în optimile de finală. Portugalia câștigă grupa F, în timp ce Turcia se califică de pe locul 2.

Georgia - Portugalia 2-0

De doar 91 de secunde a avut nevoie Georgia pentru a deschide scorul. O contră rapidă purtată în doi a fost finalizată de Kvaratskhelia cu un șut la colțul lung. Prima mare ocazie a portughezilor a venit în minutul 30. Joao Felix a trimis un șut puternic din afara careului, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă. Portughezii au continuat să atace, dar șuturile lui Cristiano Ronaldo sau Palhinha nu au găsit poarta. În minutele de prelungiri, Joao Felix a trimis un nou șut periculos pe poarta lui Mamardashvili, dar portarul Valenciei a intervenit din nou providențial.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăOpta by Stats Perform

Portughezii au început repriza secundă în ofensivă, Cristiano Ronaldo fiind din nou aproape să înscrie, însă șutul său a fost respins în corner. Dalot a fost și el aproape să egaleze în minutul 54, dar Mamardashvili a respins de la vinclu.

În minutul 57, Mikautadze a transformat cu siguranță un penalty obținut de georgieni după consultarea VAR. Georgienii s-au mulțumit să-și apere avantajul și să iasă pe contraatac. Portughezii au dominat copios finalul de meci, însă s-au întrecut în ratări, nereușind să înscrie.

Cristiano Ronaldo este primul jucător din istorie care atinge borna de 50 de meciuri la campionatele europene și mondiale.

Echipele de startFlashscore

Preview

Dacă Saba Lobzhanidze ar fi dat dovadă de mai mult calm la ultima sa șansă în fața Cehiei, Georgia ar fi sărbătorit prima victorie la un turneu final major ca națiune independentă - un rezultat care i-ar fi oferit o șansă mare de a ajunge în faza eliminatorie. După cum s-a dovedit, georgienii au trebuit să se mulțumească cu o remiză 1-1, care îi menține pe ultimul loc în grupă, deși cea mai slab clasată națiune la UEFA Euro 2024 poate avansa în continuare cu o victorie.

Acest lucru pare o sarcină dificilă împotriva uneia dintre favoritele turneului, Portugalia, dar faptul că iluștrii lor adversari au câștigat deja grupa ar putea juca în favoarea Georgiei. Oamenii lui Willy Sagnol au dovedit că rerpezintă o amenințare considerabilă în fața porții, marcând în toate ultimele 11 meciuri internaționale, cu excepția unuia, iar faptul că Georgia a evitat înfrângerea în ultimele 18 ocazii în care a făcut acest lucru (V16, E2) ar putea fi crucial pentru speranțele sale.

După două runde încheiate în grupe la Euro 2024, Portugalia a fost una dintre cele doar trei echipe cu un bilanț de 100%, învingând Turcia și Cehia. Acum au șansa de a bifa o fază a grupelor perfectă la un turneu major pentru prima dată de la Cupa Mondială FIFA 2006 din Germania, când au ajuns în cele din urmă în semifinale.

Dacă nu reușesc să egaleze acea performanță, acest grup de jucători extrem de talentați ar fi considerat, fără îndoială, un eșec. Roberto Martínez are șansa de a încorda mușchii echipei sale în ultima zi a grupei, utilizând profunzimea de care dispune, cu jucători precum Danilo Pereira, Matheus Nunes, João Félix și Gonçalo Ramos printre cei care își așteaptă primele minute la acest turneu.

Preview
Flashscore

Jucători de urmărit

Georges Mikautadze a marcat în zece din ultimele 12 meciuri pentru club și națională (G12, A1), ultimele sale patru reușite venind toate înainte de pauză. După ce a intrat de pe bancă în minutul 90 pentru a obține golul victoriei împotriva Cehiei, Francisco Conceição va spera să fie titular împotriva Georgiei, după ce a înregistrat cinci implicări în ultimele șase apariții pentru Porto și Portugalia (G2, A3).