Martinez îl apără pe Joao Felix și îl laudă pe Pepe în timp ce Portugalia părăsește EURO 2024 la loviturile de departajare

Doar Joao Felix a ratat la loviturile de departajare
Doar Joao Felix a ratat la loviturile de departajareReuters
Selecționerul Portugaliei, Roberto Martinez, a declarat că nu există nicio vină după ce Joao Felix a ratat penalty-ul care a dus la eliminarea de la Campionatul European și probabil a tras cortina peste cariera internațională a lui Cristiano Ronaldo.

Felix a tras penalty-ul în bară - singura ratare a loviturilor de departajare - și apoi și-a îngropat fața în mâini, Franța câștigând cu 5-3 în sferturile de finală de vineri, după un meci fără goluri la finalul prelungirilor.

"Pot să vă spun că întreaga echipă se susținea reciproc și doar jucătorii care nu trag niciodată un penalty nu ratează niciodată", a spus Martinez.

"Joao are un mare control al jocului interior, a muncit din greu pentru a fi acolo și acest penalty este ghinion".

Ratarea atacantului de 24 de ani de la Atletico Madrid a dat avantajul Franței, iar Theo Hernandez a marcat lovitura decisă.

Înfrângerea a marcat probabil sfârșitul carierei internaționale de 21 de ani a lui Ronaldo, care a declarat că al șaselea său turneu Euro, un record, ar fi ultimul.

În vârstă de 39 de ani, Ronaldo a transformat primul șut al Portugaliei la loviturile de departajare, dar a fost, de asemenea, responsabil pentru irosirea probabil celei mai bune șanse a Portugaliei în această seară.

După fluierul final, fundașul central Pepe s-a prăbușit plângând în brațele lui Ronaldo, cortina căzând cu siguranță și peste cariera internațională a fundașului în vârstă de 41 de ani.

"Pepe este tot ceea ce a arătat în turneu, nu doar în timpul meciurilor, ci și modul în care lucrează în timpul antrenamentelor, modul în care își susține colegii, angajamentul său", a spus Martinez.

"Iar lacrimile lui sunt lacrimi de frustrare. Pentru că atunci când joci împotriva celor mai buni adversari, nu există lacrimi. Lacrimile sunt acolo pentru că este greu să accepți că în seara asta, cu performanța noastră, vom cădea la marginea drumului.

Dar în afară de asta, Pepe este un model în fotbalul portughez și ceea ce a făcut în seara asta și pe parcursul turneului va rămâne cu noi, cu generațiile următoare".

Ronaldo a stat nouă meciuri fără gol pentru Portugalia și a ratat o ocazie de aur de a marca în prelungiri, când Francisco Conceicao a pătruns în spatele apărării franceze și i-a pasat lui Ronaldo chiar în afara careului de șase metri.

Cu toate acestea, Ronaldo a aruncat mingea sălbatic peste bara transversală - departe de un final de poveste, dacă este într-adevăr sfârșitul unei cariere internaționale care a adus 212 selecții și 130 de goluri.

Martinez a spus că au existat o mulțime de aspecte pozitive din joc, inclusiv faptul că Portugalia a avut 63% posesie.

"Talentul individual al acestei echipe este acolo pentru noi toți să vedem", a spus el. "Au arătat o mare unitate și au știut cum să sufere, întotdeauna cu dorința de a câștiga.

Am pierdut, dar am pierdut cu mândrie, dând mereu totul în fiecare minut, în adevăratul stil portughez. Nu ne vom opri aici. În viitor, vom da totul".