Mbappe a cerut să fie înlocuit împotriva Portugaliei, spune Deschamps

Mbappe a avut probleme în Germania
Mbappe a avut probleme în Germania Reuters
Atacantul și căpitanul Franței, Kylian Mbappe (25 de ani), a cerut să fie înlocuit în prelungirile victoriei din sferturile de finală ale Euro 2024 împotriva Portugaliei pentru că era obosit, a declarat antrenorul său Didier Deschamps.

Mbappe, de obicei prolific, nu a fost în cea mai bună formă pentru Franța în timpul Euro, marcând o dată din penalty împotriva Poloniei, dar în rest nereușind să transforme ocaziile și părând inconfortabil cu masca facială pe care trebuie să o poarte după ce și-a spart nasul în primul meci.

Împotriva Portugaliei în sferturile de finală de vineri seara, el a petrecut timp pe teren și și-a scos pentru scurt timp masca după o lovitură dură cu minge în partea laterală a feței, înainte de a cere mai târziu să fie scos și să rateze loviturile de departajare.

"Da, el este întotdeauna foarte sincer cu mine și cu echipa, atunci când simte că nu are capacitatea de a accelera... Nu este în formă maximă ... s-a simțit într-adevăr foarte obosit", a spus Deschamps, referindu-se la oboseala musculară și la problema nasului.

"L-am văzut chinuindu-se în timpul primei reprize de prelungiri. A fost inutil (să îl lăsăm pe teren). Kylian a fost întotdeauna sincer cu mine și cu echipa, așa că era normal să aducem sânge proaspăt".

În absența sa, coechipierii lui Mbappe l-au făcut mândru, marcând cinci penalty-uri perfecte pentru a bate Portugalia 5-3.