Nagelsmann, după ce Neuer a făcut încă o greșeală: "Totul este în regulă"

Neuer a făcut o greșeală care a dus la golul Greciei
Neuer a făcut o greșeală care a dus la golul GrecieiProfimedia
Selecționerul Germaniei, Julian Nagelsmann, a declarat că "nu va permite nicio discuție despre Manuel Neuer", după ce veteranul portar a comis o nouă greșeală în meciul amical cu Grecia, câștigat cu 2-1, vineri, la Moenchengladbach.

Neuer a fost vinovat pentru deschiderea scorului, respingând un șut al lui Christos Tzolis în calea lui Georgios Masouras, care a marcat.

Atacantul lui Arsenal, Kai Havertz, a egalat la începutul reprizei secunde, iar Pascal Gross de la Brighton a înscris golul victoriei în ultimul minut.

Atenția de după meci s-a concentrat însă asupra lui Neuer. Nagelsmann a delarat deja că Neuer va fi prima opțiune pentru turneul care începe vinerea viitoare, când Germania va înfrunta Scoția la Munchen.

Neuer a făcut o greșeală în remiza fără goluri de luni cu Ucraina și, de asemenea, a făcut o greșeală crucială pentru Bayern Munchen în înfrângerea din semifinala Ligii Campionilor cu Real Madrid din luna mai.

"Nu voi permite nicio discuție despre Manuel Neuer, chiar dacă toată lumea va încerca. Când face o greșeală este ușor să spui că a fost vina lui. Dar, până la urmă, a fost o serie de greșeli.

A reușit trei parade de clasă în timpul meciului - parade pe care alții poate că nu ar fi capabili să le facă. Totul este în regulă".

La Barcelona de un deceniu, Ter Stegen este cu șase ani mai tânăr, dar a jucat doar atunci când Neuer a lipsit din cauza unei accidentări.

Mai devreme vineri, Nagelsmann a confirmat că portarul Alexander Nuebel a fost eliminat din echipă, lăsându-i pe Neuer, Ter Stegen și Oliver Baumann de la Hoffenheim ca fiind ceilalți portari din echipă.