Notele primite de jucătorii naționalei României înainte de dubla cu Belarus și Andorra

Denis Alibec (stânga - Muaither SC), Ianis Hagi (Alaves) și Nicolae Stanciu (Damac)Profimedia
Naționala României va fi supusă unui nou test important în vederea calificării la Euro 2024 în această săptămână. Tricolorii vor evolua în deplasare joi (12 octombrie) împotriva Belarusului, urmând ca duminică (15 octombrie) să primească vizita Andorrei.

Flashscore vă prezintă notele pe care le-au primit în ultima etapă jucătorii convocați la naționala României de selecționerul Edward Iordănescu:

Portari

Horațiu Moldovan (Rapid) - Nota 7.0

A avut intervenții miraculoase în ceea ce poate fi numit meciul etapei cu numărul 12, Rapid - Poli Iași, încheiat cu scorul de 3-2 în favoarea giuleștenilor.

Florin Niță (Gaziantep) - Nota 6.1

Sosit recent în Turcia la echipa antrenată de Marius Șumudică, Niță pare să se fi integrat destul de ușor în lotul lui Gaziantep, acolo unde a prins deja 4 meciuri ca titular. În ultima etapă, echipa sa a pierdut pe terenul lui Basaksehir, scor 2-0.

Ștefan Târnovanu (FCSB) - Nota 7.3

A menținut poarta intactă prin intervenții bune pe terenul lui FC Botoșani, acolo unde FCSB s-a impus cu 1-0 și s-a distanțat la 3 puncte de CFR Cluj în fruntea Superligii.

Fundași

Andrei Rațiu (Rayo Vallecano) - Nu a debutat încă pentru echipa de club

Fundașul lateral în vârstă de 25 de ani nu a debutat încă pentru Rayo Vallecano în acest sezon din LaLiga. În cea mai recentă rundă, echipa sa a remizat pe terenul Sevillei, scor 2-2.

Deian Sorescu (Rakow) - Nu a făcut parte din lot la ultima partidă

În ultima etapă din prima ligă poloneză, Rakow a obținut o victorie importantă în deplasarea de la Legia, scor 2-1. Sorescu nu a făcut parte din lotul antrenorului Szwarga.

Radu Drăgușin (Genoa) - Nota 7.0

În continuare o piesă de bază în apărarea celor de la Genoa. Ultima partidă a fost cu adevărat una interesantă pentru ”grifoni” în Serie A: Genoa a pierdut la limită în fața lui AC Milan, scor 1-0, la capătul unui meci în care portarii ambelor echipe au fost eliminați, Giroud fiind goalkeeper-ul rossonerilor în ultimele minute, reușind să îl blocheze la ultima fază a jocului pe George Pușcaș, intrat pe parcurs.

Drăgușin a fost integralist și a semnat la rândul său o ocazie bună de a marca în prima repriză.

Adrian Rus (Pafos) - Rezervă neutilizată în ultima partidă

Pafos, echipa lui Adi Rus, a înregistrat o remiză albă pe teren propriu cu AEK Larnaca în ultima etapă din Cipru.

Andrei Burcă (Al Akhdoud) - Nota 5.3

Stoperul în vârstă de 30 de ani a fost integralist în ultima etapă din Arabia Saudită, acolo unde Al Akhdoud, echipa sa, a avut un meci greu pe teren propriu cu Al Hilal. Oaspeții s-au impus cu 3-0.

Bogdan Racovițan (Rakow) - Nota 6.6

Racovițan a fost integralist în duelul câștigat de echipa sa cu Legia.

Nicușor Bancu (Univ. Craiova) - Nota 6.8

Integralist în remiza albă obținută de olteni la Voluntari.

Andrei Borza (Rapid) - Nota 7.4

Puștiul de 17 ani ajuns în Giulești în această vară de la Farul a fost convocat în premieră la naționala mare. Borza s-a integrat destul de ușor la Rapid în acest start de sezon și prinde un loc la națională în ultimul moment, după ce Camora s-a accidentat în timpul duelului dintre Dinamo și CFR Cluj.

Inițial, Borza fusese convocat de Daniel Pancu la naționala U21.

Mijlocași

Vladimir Screciu (Univ. Craiova) - Nota 7.4

Marius Marin (Pisa) - Nota 6.8

A fost integralist în ultima etapă din Serie B, acolo unde Pisa a încheiat cu remiză albă pe terenul Speziei.

Răzvan Marin (Empoli) - Nota 7.2

Pare să fi fost etapa ”remizelor albe” pentru mulți dintre jucători români. Răzvan Marin a jucat 80 de minute pentru Empoli în meciul de pe teren propriu împotriva celor de la Udinese, în runda a 8-a din Serie A.

Nicolae Stanciu (Damac) - Nota 7.4

Fără îndoială, Stanciu este unul dintre cei mai în formă mijlocași din lotul lui Iordănescu. Căpitanul României are un parcurs bun după mutarea în Arabia Saudită, acolo unde Damac, echipa antrenată de Cosmin Contra, a obținut un succes categoric în ultima etapă, 4-1 cu Al Hazem.

Alexandru Cicâldău (Konyaspor) - Nota 6.1

A evoluat 64 de minute în înfrângerea suferită de Konyaspor în deplasarea de la Hatayspor, scor 3-1.

Darius Olaru (FCSB) - Nota 7.3

Arată în continuare o formă bună de joc. În victoria de la Botoșani, Olaru a fost implicat și a creat multe ocazii de gol pentru coechipierii săi din atac.

Olimpiu Moruțan (Ankaragucu) - Nota 7.9

Moruțan a avut o prestație foarte bună în ultima etapă din Turcia, acolo unde echipa sa, Ankaragucu, s-a impus cu 3-0 acasă în fața lui Kayserispor. Mijlocașul român a oferit o pasă decisivă la prima reușită a gazdelor.

Dennis Man (Parma) - Nota 6.1

A evoluat 58 de minute în înfrângerea suferită de Parma pe terenul Veneziei, scor 3-2.

Ianis Hagi (Alaves) - Nota 7.0

A evoluat 72 de minute în Alaves – Betis, încheiat cu scorul de 1-1.

Valentin Mihăilă (Parma) - Nota 6.3

A evoluat 32 de minute în ultima etapă pentru Parma.

Florinel Coman (FCSB) - Nota 8.3

Foarte activ în joc. Și-a creat multe șanse de a înscrie în victoria obținută de roș-albaștri la Botoșani. Nu a marcat, însă a oferit pasa decisivă la golul marcat cu o lovitură de cap de Lixandru, în urma unui corner.

Atacanți

Denis Alibec (Muaither SC) - Nu a făcut parte din lot la ultima partidă

Nu a făcut parte din lot la ultima partidă din campionatul qatarez pierdută de Muaither SC, scor 2-1, cu Al Ahli Doha.

Denis Drăguș (Gaziantep) - Nota 7.3

Atacantul se simte bine sub comanda lui Marius Șumudică, acolo unde are deja 2 goluri marcate în 4 partide pentru Gaziantep.

Daniel Bîrligea (CFR Cluj) - Nota 7.2

Vârful de 23 de ani a adus egalarea pentru CFR în ultima etapă cu Dinamo. Bîrligea este la cea de-a doua partidă consecutivă din Superliga în care înscrie.

Louis Munteanu (Farul Constanța) - Nota 6.2

Munteanu a fost integralist în victoria obținută de Farul la Galați, 1-0 cu Oțelul.