Nou-venitul Ndoye, omul momentului al Elveției la Euro 2024: ”Ne dă mult curaj!”

Dan Ndoye sărbătorește marcarea golului pentru Elveția în duelul cu Germania din grupeReuters
Cu ritmul său uimitor și abilitatea sa de a evita tacklingurile, Dan Ndoye, aflat la primul său turneul final major cu Elveția, a intrat în atenția câtorva radare la EURO 2024 și ar putea fi cheia unui nou marș al Țării Cantoanelor spre sferturile de finală.

Ndoye a fost una dintre surprizele Euro 2024, după ce a început ca titular în doar un singur meci competitiv pentru țara sa înainte de turneu, dar atacantul versatil a profitat de moment și pare sigur că va în primul 11 sâmbătă împotriva Italiei în optimi.

Jucătorul de la Bologna a fost un dinam într-un atac elvețian care a arătat destul de periculos împotriva Ungariei, Scoției și Germaniei, cu Ndoye amenințând apărarea adversă prin multă viteză și incursiuni puternice pe ambele flancuri.

Antrenorul elvețian Murat Yakin l-a ținut mai mult pe margine în timpul calificărilor, dar aruncarea zarurilor la Euro a dat roade, Ndoye fiind un jucător remarcabil în remiza Elveției cu Germania (1-1) de săptămâna trecută, marcând primul gol și stricând recordul perfect al gazdelor în Grupa A.

Pentru cineva care a fost titular o singură dată în calificări și a jucat ca rezervă în medie 21 de minute pe meci, Ndoye a emana încredere, fiind responsabil pentru aproape o treime din încercările de gol ale Elveției.

Cu trei zile înainte de a înscrie primul său gol pentru Elveția împotriva Germaniei, Ndoye a preconizat că va fi în cărți.

"Va veni, nu sunt îngrijorat de asta", a spus el pentru SRF.

"Deja fac o mulțime de lucruri bine".

Cifrele confirmă acest lucru și arată că Ndoye este un jucător de care Italia ar trebui să se ferească.

Cu o viteză maximă de 35,6 km/h (22,1 mph), este al treilea cel mai rapid jucător de la Euro 2024, mai rapid decât francezul Kylian Mbappe, și se alătură lui Ousmane Dembele și belgianului Jeremy Doku în top cinci jucători cu cele mai multe driblinguri.

Este al șaptelea la creearea ocaziilor de gol, la egalitate cu belgianul Kevin De Bruyne și cu trei mai puțin decât portughezul Cristiano Ronaldo.

Acest lucru nu a trecut neobservat, știrile din această săptămână anunțând că Ndoye este acum o țintă pentru Inter Milano și Manchester United.

Elvețian de origine senegaleză care a jucat pentru Nice și Basel înainte de a se transfera la Bologna, în Italia, Ndoye a fost un obișnuit al selecționatei sub 21 de ani a Elveției și și-a exprimat cândva interesul de a se transfera în Senegal.

Elveția se va bucura însă că acest lucru nu s-a întâmplat niciodată, în timp ce urmărește o altă calificare în faza sferturilor, o etapă pe care a atins-o la Euro 2020 după ce a eliminat Franța.

"Am arătat că putem ține piept echipelor de top. Asta ne dă mult curaj", a spus Ndoye.

Urmărește Elveția - Italia pe Flashscore!