Nu există o echipă mai bună decât noi, spune selecționerul Spaniei, Luis de la Fuente

Spania - Italia 1-0
Spania - Italia 1-0Profimedia
Mult așteptatul meci din Grupa Morții (Grupa B) de la Euro dintre Spania și Italia a fost câștigat de Furia Roja la limită, 1-0, grație unui autogol al lui Calafiori din repriza secundă. Se poate spune că a fost un rezultat meritat pentru trupa lui Luis de la Fuente, care a dominat întreaga partidă la capitolul posesie dar și ocazii de poartă. Dintr-o echipă modestă a Italiei, la rampă a ieșit căpitanul Donnarumma, portarul campioanei în exercițiu având intervenții excelente.

Selecționerul Spaniei, Luis de la Fuente, a insistat asupra faptului că echipa sa extrem de bună, după ce a reușit să învingă Italia și să obțină calificarea în optimi.

"Sunt încântat și mândru nu doar de rezultatul obținut împotriva unei mari echipe, campioana europeană în exercițiu, ci și de modul în care l-am obținut. Este o competiție foarte dificilă. Adversarii ajung să te cunoască pe parcurs, așa că este foarte greu să câștigi o astfel de competiție, dar cred că nu există o echipă mai bună decât noi și trebuie doar să continuăm să muncim și să jucăm așa cum am făcut-o până acum.", a declarat De la Fuente după ce autogolul lui Riccardo Calafiori a decis meciul din Grupa B de la Gelsenkirchen.

Spania a dominat meciul de pe Arena AufSchalke și ar fi putut câștiga cu ușurință la o diferență mai mare, Nico Williams lovind bara în repriza a doua.

De altfel, selecționerul Spaniei a mai spus: "Cred că a fost, fără îndoială, cel mai bun meci dintre cele 17 pe care le-am condus, o partidă completă", a mai spus tehnicianul de 62 de ani, care l-a înlocuit pe Luis Enrique pe bancă după ce Spania a fost eliminată în optimile Cupei Mondiale din 2022 de către Maroc.