Portugalia 2004: Lacrimile lui Cristiano Ronaldo, puștiul care urma să devină un idol

Cristiano Ronaldo, în lacrimi după finala Euro pierdută de Portugalia în fața Greciei (2004)AFP
Pe 14 iunie, în Germania va începe cea de-a 17-a ediție a Campionatului European de fotbal. În fiecare zi până atunci, Flashscore îți prezintă unele dintre cele mai importante momente din istoria EURO.

Cea de-a 12-a ediție a turneului final a avut loc în Portugalia și a produs un șoc imens, în special pentru istoria fotbalului lusitan, gazdele ratând ocazia de a cuceri primul trofeu european după ce au pierdut la limită în fața Greciei, scor 1-0, pe Estádio da Luz, arena unde SL Benfica joacă meciurile de acasă.

Lacrimile lui Cristiano Ronaldo, puștiul ce avea să devină legendă la nivel mondial

Nimeni nu și-ar fi închipuit că naționala Greciei, condusă la acel moment de neamțul Otto Rehhagel, avea să se înscrie pe lista țărilor care se pot lăuda în palmares cu trofeul Euro.

Cu siguranță, unul dintre cele mai memorabile lucruri din acea finală au fost lacrimile lui Cristiano Ronaldo, un tânăr extrem de talentat ce avea să-și pună amprenta în fotbalul mondial, cucerind nu mai puțin de cinci Baloane de Aur. În finala de pe da Luz, Angelos Charisteas a distrus speranțele lusitanilor, după ce a înscris golul care a adus grecilor marele trofeu.

De altfel, meciul Portugalia - Grecia a reprezentat atât epilogul cât și prologul Euro 2004, fiind și partida de deschidere a turneului în Grupa A, acolo unde tot elenii au fost cei care au avut câștig de cauză, învingând la debut cu scorul de 1-2

La acea vreme, Cristiano Ronaldo era un puști visător și ambițios în vârstă de 19 ani, însă arăta multă maturitate pe terenul de joc, venind deja după un prim sezon în Premier League la Manchester United.

Sub comanda selecționerului brazilian Luiz Felipe Scolari, care îl utilizase anterior în 7 partide amicale înainte de Euro, ”Ronnie” a marcat primul gol pentru Portugalia chiar la prima apariție într-un meci oficial. Extrem de agil, cu o viteză amețitoare și fără a pasa balonul înainte de a face cel puțin un dribbling, Ronaldo înscria în poarta grecilor în prelungiri cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de mentorul Luis Figo.

Un turneu memorabil și plin de surprize

Mulți iubitori ai fotbalului au considerat că rezultatul din debutul Euro a fost doar o surpriză, Portugalia asigurându-și calificarea în sferturi după victorii împotriva Rusiei (2-0) și Spaniei (1-0). În meciul cu Rusia, Cristiano a oferit o pasă decisivă pentru golul de 2-0 reușit de Rui Costa, legendarul atacant care făcea furori la AC Milan în acea perioadă.

Mai departe în competiție, Portugalia elimina în sferturi Anglia la loviturile de departajare, acolo unde Beckham și Vassell au ratat de la punctul cu var, după ce la finalul celor 90 de minute tabela a arătat scor de egalitate, 1-1. Alte două goluri au fost marcate în extra time.

Din 11 metri, Ronaldo a punctat în poarta lui David James și a pus umărul la eliminarea tânărului său coleg de la United Wayne Rooney și implicit unei ”generații de aur” a Angliei din care mai făceau parte Michael Owen, Steven Gerrad sau Frank Lampard.

La rândul lor, grecii aveau să provoace un prim șoc în sferturi după ce au eliminat Franța lui Zinedine Zidane, Thierry Henry și David Trezeguet.

În celelalte partide, Cehia a eliminat Danemarca, în vreme ce Olanda lui van der Saar, Arjen Robben, Seedorf și Van Nistelrooy trecea de Suedia lui Ibrahimovic la loviturile de departajare.

Batavii s-au întâlnit în semifinale cu Portugalia, acolo unde Cristiano Ronaldo a strălucit din nou, demonstrând că este extrem de periculos și în duelurile aeriene. Extrema a marcat un gol și a oferit o pasă decisivă pentru Maniche. Mijlocașul a înscris unul dintre cele mai frumoase goluri din cadrul turneului.

Grecii au continuat să țină pasul, obținând la rândul lor calificarea în finală după ce au eliminat Cehia în stilul deja caracteristic, cu un gol marcat de Traianos Dellas în extra time (105+1).

6 august 2003, ziua care i-a schimbat cariera lui Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro

Provenit dintr-o familie modestă, fiind cel mai mic dintre cei patru frați, Ronnie s-a născut în orașul Funchal din Insulele Madeira. Tatăl său, José Dinis Aveiro, decedat în 2005 din cauza dependenței de alcool, i-a pus numele ”Ronaldo”, fiind mare fan al fostului actor și președinte american Ronald Reagan.

Cariera de fotbalist în Portugalia a fost una scurtă pentru viitorul brand CR7, tânărul de doar 18 ani fiind remarcat de marele Sir Alex Ferguson în timpul unui amical între Diavoli și Sporting, formația pentru care Ronaldo evolua de când avea 12 de ani.

Partida amicală disputată pe Estádio José Alvalade pe data de 6 august 2003 avea să îi schimbe radical cariera lui Ronaldo. Tânărul i-a condus pe Lei către o victorie memorabilă cu 3-1, stoperi cu mare experiență precum Mikaël Silvestre sau Rio Ferdinand având viață grea în fața viitorului star.

La acea vreme, Sporting fusese preluată de numai o lună de zile de către Fernando Santos, care îi succeda românului Laszlo Boloni pe banca tehnică a Leilor.

După acel meci, Sir Alex Ferguson a intrat în vestiar și i-a întrebat pe jucătorii săi dacă vor ca Ronaldo să fie colegul lor. Răspunsul a fost unul afirmativ, iar la distanță de numai 6 zile Cristiano semna cu Diavolii Roșii pentru suma de 19 milioane de euro.

Istoria continuă și în prezent: la două decenii distanță, veteranul CR7 (39 de ani) va conduce din postura de căpitan naționala Portugaliei în cea de-a douăsprezecea sa apariție în turneele majore interțări.

Alături de Portugalia, Cristiano Ronaldo a cucerit Euro 2016 după o finală memorabilă cu Franța, starul lusitan ieșind accidentat încă din prima repriză și arătându-și calitățile de antrenor alături de selecționerul Fernando Santos.