România, printre naționalele care au jucat în cele mai frumoase meciuri de deschidere din istoria Euro

Francezul Dimitri Payet (centru) sărbătorește golul său câștigător împotriva României în meciul de deschidere al Euro 2016.AFP
Cea de-a 17-a ediție a Campionatului European începe vineri, când gazda turneului, Germania, va înfrunta Scoția într-un meci de deschidere fascinant pe Allianz Arena. Flashscore a rememorat meciurile de deschidere ale edițiilor anterioare și a ales cele mai reușite partide.

După victorii în amicalele contra Franței și Olandei meciul cu Scoția reprezintă o ocazie perfectă pentru echipa lui Julian Nagelsmann de a demonstra că Germania a redevenit o forțe pe plan european.

Suporterii speră la o declarație de intenție a Mannschaft-ului și la un meci de deschidere de neuitat, care să dea tonul unei luni de fotbal minunat în Germania.

H2H
H2HFlashscore

De la ediția inaugurală a Campionatului European, în 1960, competiția a oferit o porție echitabilă de dramatism și o mulțime de meciuri de deschidere memorabile.

Primul meci al turneului atrage interesul în întreaga lume, fiind o ocazie care nu trebuie ratată.

Așadar, fără alte formalități, alăturați-vă Flashscore în timp ce rememorăm cinci meciuri de deschidere care vor rămâne pentru totdeauna în istoria Campionatului European.

Franța 4-5 Iugoslavia (1960)

Primul Campionat European a avut loc în Franța, iar turneul a demarat total nefericit pentru gazdele aflate de partea cu mai puține goluri a tabelei, într-un thriller cu nouă goluri contra Iugoslaviei.

Milan Galic a deschis scorul pentru oaspeți, însă Franța a egalat doar un minut mai târziu, restabilind egalitatea la Paris.

Gazdele păreau să fie în control cu un avantaj de 4-2 în minutul 75, dar trei goluri în doar patru minute au oferit Iugoslaviei o victorie palpitantă pe final.

Belgia 2-1 Suedia (2000)

Belgia, co-organizatoarea Euro 2000, și-a început campania cu un start de vis.

Golurile lui Bart Goor și Emile Mpenza au asigurat echipei lui Robert Waseige o victorie impresionantă în meciul de deschidere cu Suedia.

Cele două reușite au fost marcate cu măiestrie în trei minute înainte de pauză, dar Suedia a redus deficitul la scurt timp.

Vikingii păreau să fie în avantaj în acel moment, dar orice speranță de a salva un punct  a fost spulberată dramatic atunci când căpitanul Patrik Andersson a fost eliminat în ultimele 10 minute, permițând Belgiei să reziste și să câștige.

Portugalia 1-2 Grecia (2004)

Giorgos Karagounis a redus la tăcere suporterii echipei gazdă după doar șapte minute de la începerea turneului, înainte ca Angelos Basinas să dubleze senzațional avantajul Greciei la începutul reprizei secunde.

Un tânăr de 19 ani pe nume Cristiano Ronaldo a înscris un gol de consolare pentru Portugalia, dar s-a dovedit a fi prea puțin și prea târziu, iar echipa lui Otto Rehhagel a dat startul Euro 2004 cu o surpriză de neuitat.

Cele două echipe aveau să se întâlnească din nou în cadrul turneului trei săptămâni mai târziu, în finală, iar Grecia s-a impus și a obținut unul dintre cele mai remarcabile titluri din istoria competiției.

Franța 2-1 România (2016)

După o primă repriză frustrantă împotriva României, Olivier Giroud a deschis scorul pentru gazdele de la Euro 2016, înscriind cu capul din pasa lui Dimitri Payet.

Avantajul francezilor a durat însă doar opt minute, iar Bogdan Stancu și-a păstrat cumpătul și a marcat din penalty, pregătind un final fascinant.

Spre final, omul meciului, Payet starul, pe atunci, al celor de la la West Ham - a luat lucrurile în propriile mâini, înscriind un gol uimitor în minutul 89 de la marginea careului și oferind Franței o victorie crucială la Saint-Denis.

Turcia 0-3 Italia (2021)

Italia lui Roberto Mancini a început Euro 2020 în stil mare cu un triumf categoric: 3-0 cu Turcia la Roma - cea mai mare victorie din istorie în competiție.

Toate cele trei goluri au fost marcate în urma unei evoluții încântătoare în repriza secundă, cu goluri ale lui Ciro Immobile și Lorenzo Insigne, care s-au adăugat autogolului nefericit al lui Merih Demiral.

A fost o prestație de marcă a Squadrei Azzurra și un semn al lucrurilor care vor urma, oamenii lui Mancini reușind să se impună în fața celorlalți competitori și să cucerească al doilea lor titlu de campioni europeni.