Secretul revenirii atacantului englez Ivan Toney: ”El vorbește mereu despre controlul emoțiilor”

Ivan Toney a avut un mare impact în victoria Angliei în meciul din optimi împotriva SlovacieiReuters
Atacantul englez Ivan Toney (28 de ani) a recunoscut că a fost furios când selecționerul Gareth Southgate l-a trimis în teren în minutul 94 al victoriei cu 2-1 a echipei sale împotriva Slovaciei, duminică, în optimile EURO 2024.

Dar atacantul știa că, pentru a-și pune amprenta, trebuia să-și păstreze calmul - și a dat roade, deoarece Toney a făcut ravagii în apărarea slovacă în urma unui balon lansat în adâncime care a dus la golul uimitor al lui Jude Bellingham din foarfecă, înainte de a oferi un assist la golul victorios înscris în prima repriză a prelungirilor de către Harry Kane.

"Întotdeauna urma să existe o șansă mare în ultimele momente și simt că prezența mea pe teren, încercând să bruschez câțiva apărători, va exista o șansă pentru cineva, și cred că în cele trei, două, un minut, oricât de multe am primit, ar fi existat o oportunitate", a declarat Toney reporterilor miercuri.

Finalul nebunesc a propulsat Anglia în sferturile de finală, unde va înfrunta Elveția sâmbătă, la Duesseldorf.

Toney, care a fost ovaționat în picioare de fanii englezi zgomotoși când a obținut o lovitură liberă pentru echipă, a avut 22 de atingeri în cele 30 de minute, cu doar șase mai puține decât Kane, care a jucat în total 105 minute.

Atacantul l-a creditat pe Michael Caulfield, unul dintre cei mai importanți psihologi sportivi din Marea Britanie care lucrează cu clubul său Brentford, pentru că l-a ajutat să-și gestioneze furia.

"El vorbește mereu despre controlul emoțiilor și în acel moment da, sunt supărat, dar mai sunt încă cinci minute de fotbal de jucat", a spus Toney. "Sunt cinci minute de fotbal și trebuie să-ți joci rolul.

"A depins de mine să mă pun într-un fel de spațiu, să ies din starea mea de spirit, să continui jocul".

Southgate a spus că știa că Toney nu va fi prea fericit în ceea ce privește introducerea sa târzie, însă atacantul englez a dat replica pefectă:

"Prin victorie", a glumit Toney.

Toney nu este singurul jucător nemulțumit de lipsa timpului de joc în Germania, împreună cu Jarrod Bowen, Eberechi Eze, Anthony Gordon, Cole Palmer și Ollie Watkins.

"Va fi greu pentru noi toți, deoarece majoritatea dintre noi jucăm săptămână de săptămână pentru cluburile noastre", a spus Toney.

Statisticile recente ale lui Toney
Statisticile recente ale lui ToneyFlashscore

Anglia a pierdut finala Campionatului European din 2020 la loviturile de departajare împotriva Italiei, care va fi parțial amintită pentru abuzurile rasiale suferite de jucătorii de culoare Marcus Rashford, Jadon Sancho și Bukayo Saka după ce au ratat penalty-urile.

Întrebat dacă acest lucru l-ar descuraja să execute un penalty, Toney a spus că este o persoană încrezătoare. El a transformat 30 din cele 32 de penalty-uri pe care le-a executat în cariera sa.

"Dacă înscriu, înscriu. Dacă ratez, ratez", a spus el. "Trebuie să faci un pas în față și trebuie să ai curajul să execuți un penalty. Pentru cei care au abuzat rasial un jucător pentru că a ratat un penalty, ei sunt cei de condamnat”.

Deși Anglia a pierdut doar trei din cele 27 de meciuri împotriva Elveției și nu a mai gustat înfrângerea de la un meci de calificare pentru Cupa Mondială din 1981, Toney se așteaptă la o provocare dură din partea unei echipe care a învins Italia cu 2-0 în optimi.

"Elveția este o echipă mare", a spus el. "Au jucători de calitate și au jucat bine în acest turneu".