Slovacia marchează de patru ori în ultimul amical / Victorie la limită pentru Italia

Slovacia, a doua victorie consecutivă cu 4-0
Slovacia, a doua victorie consecutivă cu 4-0Profimedia
Adversara României din grupele EURO 2024, Slovacia, a disputat duminică seara ultima partidă de verificare înainte de turneul final.

Slovacia - Țara Galilor 4-0

Antrenorul slovacilor, Francesco Calzona a făcut mai multe modificări în formația de start față de amicalul precedent, cu San Marino. Doar Škriniar, Pekarík, Lobotka și Haraslín au început și această partidă ca titulari.

Juraj Kucka a deschis scorul chiar înainte de pauză, pentru ca în repriza secundă slovacii să-și mai puncteze de două ori prin Robert Bozenik (min. 56) și Ethan Ampadu (autogol, min. 60). Laszlo Benes a închis tabela în minutul 90+1.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

În cele două partide de pregătire înainte de turneul european, slovacii au înscris de opt ori, fără să primească gol (4-0 cu San Marino).

În Grupa E, Slovacia va debuta împotriva Belgiei, pentru ca în ultimul meci din grupă (26 iunie) să întâlnească naționala României.

Italia - Bosnia Herțegovina 1-0

Golul lui Davide Frattesi din minutul 38 a adus victoria Italiei, care va debuta la EURO împotriva Albaniei (15 iunie).

Muntenegru - Georgia 1-3

Debutanți la turneul european, georgienii au reușit o victorie de moral la Muntenegru. Otar Kiteishvili și Georges Mikautadze au făcut înscris în prima repriză pentru Georgia, pentru ca Stevan Jovetic să reducă din diferență în repriza secundă. Budu Zivzivadze a refăcut diferența de două goluri în minutul 84.

Georgia va juca în Grupa F, alături de Portugalia, Turcia și Cehia.