Spania, o obișnuită a semifinalelor la EURO: De patru ori din ultimele cinci turnee în penultimul act

Jucătorii Spaniei sărbătoresc calificarea în semifinale la Stuttgart.
Jucătorii Spaniei sărbătoresc calificarea în semifinale la Stuttgart.RFEF
Echipa națională a Spaniei s-a impus în ultimii ani ca una dintre marile echipe ale continentului. Din 2008, pe lângă două titluri de campioană europeană, o Cupă Mondială și o Ligă a Națiunilor, Spania a ajuns aproape mereu în semifinalele celui mai important turneu internațional de pe continent.

În ultimele cinci Campionate Europene, Spania a ratat penultimul act doar la turneul din Franța, din 2016, când Italia a eliminat-o cu 2-0 în optimi.

Povestea de dragoste a Spaniei cu acest turneu a început în 2008 la turneul organizat  în comun de Austria și Elveția, când a învins Italia la penalty-uri pentru a sparge ghinionul sferturilor de finală.

A urmat apoi victoria cu Rusia în semifinale și titlul în finala de la Viena, contra Germaniei, cu golul lui Torres.

Trebuie ținut cont de faptul că înainte de 2008 Spania nu mai ajunsese în semifinale decât la turneul de pe teren propriu din 1964 (când au fost și campioni) și la Franța 1984 (vicecampioni).

La Euro 2012 din Polonia și Ucraina 2012, Spania a învins Franța, adversara de marți, în sferturile de finală cu 2-0, grație unei duble a lui Xabi Alonso.

În semifinale a trecut de  Portugalia la penalty-uri, iar în finală a fost 4-0 cu Italia, prin golurile lui Silva, Alba, Torres și Mata.

Euro cu mai multe sedii și Germania 2024

Euro 2020 a avut loc un an mai târziu din cauza pandemiei. În optimi, Spania a învins Croația cu 5-3 în prelungiri, datorită golurilor lui Morata și Oyarzábal.

În sferturile de finală, Unai Simón și-a  făcut datoria la loviturile de departajare contra Elveției.

În semifinale, însă, Itlaila a câștigat la penalty-uri, la turneul pe care azzurrii aveau să îl câștige.

În Germania 2024, după ce a trecut printr-o grupă dificilă, cu Italia, Croația și Albania, Spania  a eliminat Georgia în optimi, iar apoi pentru prima dată gazda Germania în sferturile de finală.

Acum este rândul Franței, iar Spania crede în echipa ei.