Statistici EURO 2024: Mbappe l-a întrecut pe Mihăilă, patru jucători pe primul loc în clasamentul golgheterilor

Nu e ușor să-l prinzi pe Mbappé
Nu e ușor să-l prinzi pe MbappéAFP
Conform statisticilor UEFA, cel mai rapid jucător al Campionatului European de până acum este atacantul francez Kylian Mbappe (25 de ani), care a fost cronometrat de statisticieni cu 36,5 kilometri/h. Cea mai lungă distanță a fost parcursă de mijlocașul englez Declan Rice, în timp ce cele mai multe șuturi au fost efectuate de portughezul Cristiano Ronaldo, care nu a marcat însă niciun gol. Surprinzător, cea mai faultată echipă este Spania.

Mbappe a reușit să dezvolte cu o jumătate de kilometru pe oră mai multă viteză decât al doilea clasat, spaniolul Ferran Torres. Cel mai rapid jucător român, care s-a aflat o bună perioadă pe primul loc, a fost Valentin Mihăilă, cu 35,8 km/h.

Rice nu a ratat niciun minut în cele cinci meciuri disputate până acum de Anglia, iar faptul că a mers în prelungiri în ambele dueluri din fazele eliminatorii l-a ajutat să ajungă pe prima poziție. Mijlocașul lui Arsenal a parcurs deja 63,9 kilometri la turneu și are cu aproape două mii de metri mai mult decât Granit Xhaka, care a evoluat cu 30 de minute mai puțin cu Elveția.

Rice a acoperit cea mai mare distanță
Rice a acoperit cea mai mare distanțăAFP

Ronaldo a trimis 23 de șuturi în cinci meciuri, dar a reușit să înscrie doar în două lovituri de departajare. Germanul Kai Havertz a avut cele mai multe șuturi pe poartă, cu 11 șuturi la țintă.

Havertz are două goluri marcate la EURO
Havertz are două goluri marcate la EUROOpta by Stats Perform / Profimedia

Patru jucători au marcat de trei ori în acest turneu, însă doar olandezul Cody Gakpo mai este în competiție.

Clasament golgheteri
Clasament golgheteriOpta by Stats Perform/Profimedia

Ronaldo a fost și cel mai des jucător prins în offside, fiind într-o poziție ilegală de opt ori. Spre deosebire de cele opt sfertfinaliste, georgienii au jucat doar patru meciuri în turneu, dar totuși au cel mai ocupat portar. Giorgi Mamardashvili a avut 29 de intervenții, dintre care zece în remiza cu Cehia (1-1).

Fundașul olandez Virgil van Dijk a comis cele mai multe faulturi până acum, arbitrii fluierându-l pentru 12 intervenții neregulamentare. Surprinzător, spaniolii, care în mod tradițional joacă ofensiv, au comis cele mai multe faulturi, cu 74 de ilegalități. Germanii sunt pe locul al doilea. Jamal Musiala de la echipa gazdă a forțat cele mai multe faulturi asupra propriei persoane, urmat de englezi.

Radu Drăgușin este în topul celor mai buni fundași de la EURO, el fiind pe locul doi ca și număr de intervenții. Doar slovenul Bijol a avut mai multe intervenții.

Statitica EURO
Statitica EUROOpta by Stats Perform / Profimedia

Spaniolii au fost singura echipă care a câștigat toate cele cinci meciuri din campionat și, împreună cu nemții, au și cele mai multe goluri - 11. Franța a avut nevoie de doar trei goluri pentru a ajunge în semifinale. Au marcat o dată din penalty și de două ori cu un autogol.

Spaniolii au trimis cele mai multe șuturi (102), în timp ce vecinii lor iberici, Portugalia, au dominat la pase și posesie și au dominat statistica atacurilor și a loviturilor de colț. Semifinalista Franța a controlat mingea doar aproximativ 50% din timp.

Fotbaliștii turci au adunat cele mai multe cartonașe galbene, fiind avertizați de 20 de ori de către arbitri. Acest lucru s-a datorat în principal ultimului meci încins din grupă cu Cehia. Centralul István Kovács a împărțit un număr record de 18 cartonașe galbene în acest meci, dintre care 11 pentru echipa turcă.