Țările din sud domină în Europa

Spania a câștigat EURO 2024
Spania a câștigat EURO 2024Profimedia
Sudul Europei se caracterizează prin patrimoniul său istoric și artistic bogat, plajele spectaculoase, dieta mediteraneană și clima privilegiată. Este cunoscut și pentru calitatea echipelor sale naționale de fotbal, care domină Bătrânul Continent din 2004.

De la Campionatul European din Portugalia de acum 20 de ani, când Grecia a produs una dintre cele mai mari surprize din istoria competiției, învingând gazdele în finală cu un gol al lui Charisteas, toate campioanele au fost echipe din sud.

Ne-am putea duce chiar cu încă patru ani în urmă, asta dacă luăm în considerare pe Franța ca fiind o țară din sud (cel puțin regiunea Provence-Alpes Côte d'Azur este), deoarece galii au învins Italia în finala desfășurată în Olanda, anul 2000. Interesant este că în finalele din 2000 și 2004, vicecampioana a fost tot o reprezentativă din sud.

Prima dominație spaniolă

Grecia lui Nikopolidis, Dellas, Zagorakis și a lui Charisteas însuși a inaugurat o eră care nu are sfârșit la vedere. După triumful elenic, a venit dinastia hispanică.

Spania lui Luis Aragonés a câștigat al doilea său Campionat European în Austria-Elveția 2008 (primul din 1964) datorită golului istoric al lui Fernando Torres din finala cu Germania. Înainte de asta, Casillas, Senna, Xavi, Xabi Alonso, Villa și compania eliminaseră Rusia în semifinale și Italia în sferturile de finală la penalty-uri.

Prima dominație hispanică

Grecia lui Nikopolidis, Dellas, Zagorakis și Charisteas a inaugurat o eră care nu are sfârșit. După triumful elen, a urmat dinastia hispanică.

Spania lui Luis Aragonés a cucerit în turneul desfășurat în Austria și Elveția 2008 al doilea său Campionat European (primul din 1964) datorită golului deja istoric marcat de Fernando Torres în finala împotriva Germaniei. Înainte de asta, Casillas, Senna, Xavi, Xabi Alonso, Villa și compania au eliminat Rusia în semifinale și Italia în sferturile de finală, la penalty-uri.

Jucătorii Spaniei sărbătoresc victoria de la Euro 2008
Jucătorii Spaniei sărbătoresc victoria de la Euro 2008AFP

În 2012, Spania, antrenată de Vicente del Bosque, a atins apogeul după câștigarea Cupei Mondiale din 2010. Victoria cu 4-0 în fața Italiei în finala de la Kiev a încheiat o epocă de aur. Înainte de aceasta, Spania eliminase Portugalia în semifinale și Franța în sferturile de finală. A fost turneul lui Ramos și Piqué ca pereche de fundași centrali, Xavi și Xabi Alonso și Iniesta, Alba și Silva.

Portugalia lui Nani și Éder

În următoarele două Campionate Europene, o echipă din sud a luat cu asalt casa gazdelor care porneau ca favorite. În Franța 2016, La Euro 2016 din Franța, Portugalia a fost răsplătită pentru calitatea unei generații extraordinare cu un titlu. Cristiano Ronaldo a ridicat în sfârșit un trofeu cu echipa sa națională, după ce a pierdut o mare parte din finală din cauza unei accidentări, lăsând rolul de erou lui Éder, care a redus la tăcere Stade de France. Rui Patrício, Pepe, Joao Moutinho, Nani și chiar Cristiano au încheiat un turneu grozav. Portugalia a depășit Croația, Polonia și Țara Galilor înainte de a învinge Franța în finală.

Jucătorii Portugaliei sărbătoresc câștigarea Euro 2016
Jucătorii Portugaliei sărbătoresc câștigarea Euro 2016AFP

Euro 2020, desfășurată în 2021 din cauza pandemiei, a însemnat renașterea Italiei. "Squadra Azzurra" a lui Mancini, condusă de o apărare solidă cu doi clasici precum Bonucci și Chiellini și, mai ales, cu un  spectaculos Gigi Donnarumma în poartă, cu talente la mijlocul terenului (Jorginho, Verratti și Barella) și cu magia lui Insigne și Chiesa, plus golurile lui Immobile în atac, a cucerit al doilea titlu.

Au reușit acest lucru după ce au învins Anglia pe Wembley la penalty-uri. Înainte de asta, au eliminat Spania în semifinale, Belgia în sferturile de finală și Austria în optimi.

Jucătorii Italiei sărbătoresc victoria la Euro 2020
Jucătorii Italiei sărbătoresc victoria la Euro 2020Profimedia

Spania în 2024

Italia a fost preluată de Spania lui Luis de la Fuente, atingând perfecțiunea la Germania 2024. Șapte victorii în șapte meciuri, incluzând patru câștigătoare ale Cupei Mondiale: Italia în faza grupelor, Germania în sferturi, Franța în semifinale și Anglia în finală.

Italia a fost succedată de Spania lui Luis de la Fuente, care a atins perfecțiunea la Euro 2024 în Germania. Șapte victorii în șapte meciuri, inclusiv împotriva a patru campioane mondiale: Italia în faza grupelor, Germania în sferturile de finală, Franța în semifinale și Anglia în finală.

Spania lui Rodri, Fabián, Nico Williams, Dani Olmo și Lamine Yamal s-a impus singură ca cea mai titrată echipă din istoria EURO, cu patru titluri.