Thomas Müller își încheie cariera la echipa națională după 131 de selecții

Thomas Müller
Thomas MüllerProfimedia
Thomas Müller își va agăța ghetele în cui după Euro 2024. Potrivit lui Christian Falk (SportBild), profesionistul emblematic al DFB își va încheia cariera la echipa națională după 131 de selecții și 45 de goluri. Vinerea trecută, Germania a fost învinsă de Spania în sferturile de finală ale Campionatului European (1-2), Müller făcând aluzie la sfârșitul său ca jucător internațional.

În 2022, Thomas Müller a plâns amarnic la despărțirea de echipa națională, dar s-a întors pe teren. După această nouă izbucnire emoțională, se pare că nu mai există cale de întoarcere. Potrivit Bild-Zeitung, Thomas Müller s-a retras din echipa națională germană după 131 de meciuri și 45 de goluri marcate, a anunțat ziarul miercuri.

Statisticile lui Thomas Müller la Campionatul European 2024
Statisticile lui Thomas Müller la Campionatul European 2024Flashscore

Fostul star al FCB și-a făcut debutul pentru naționala Germaniei în martie 2010. În același an, Müller a jucat la legendara Cupă Mondială din Africa de Sud - momentul în care s-a născut o stea. La Campionatul European de acasă din Germania, Müller a jucat un total de 56 de minute în două meciuri, oferind un assist în victoria cu Scoția, dar nu a putut face nimic în ceea ce privește eliminarea echipei împotriva Spaniei.

A venit timpul

Astfel, selecționata Germaniei pierde încă un campion mondial din 2014, după retragerea lui Toni Kroos. Portarul Manuel Neuer este acum singurul „erou de la Rio” rămas în echipă. Deși o confirmare oficială încă lipsește, Federația Germană de Fotbal (DFB) nu a dorit să comenteze pe această temă la solicitarea SID. Conform Bild, Müller intenționează să își respecte contractul cu FC Bayern, valabil până în 2025.

Müller bănuia deja că timpul său la echipa națională se apropie de sfârșit, după eliminarea dureroasă în sferturile de finală ale Campionatului European de acasă împotriva Spaniei (1:2 după prelungiri), vinerea trecută. La fel ca după eșecul catastrofal din faza grupelor la Cupa Mondială din Qatar, el a vărsat lacrimi amare. Atunci, lacrimile veneau dintr-un sentiment de incertitudine privind viitorul său la DFB, după cum a mărturisit ulterior. De data aceasta, la 34 de ani, a simțit că, „cel mai probabil”, acela a fost ultimul său meci cu emblema vulturului pe piept.

Discuția cu Nagelsmann ar trebui să clarifice lucrurile

Thomas Müller a anunțat că va avea o discuție „în următoarele zile” cu selecționerul Julian Nagelsmann pentru a stabili „cum vor decurge lucrurile”. Totuși, Müller a sugerat deja că se poate ajunge la concluzia că „varianta mai rațională” ar fi să lase locul jucătorilor mai tineri.

Müller trebuia să facă acest pas încă din martie 2019, dar fostul selecționer Joachim Löw l-a readus (împreună cu Mats Hummels) pentru Euro 2021, după ce fusese scos din echipă temporar. La acel turneu, Müller a fost figura tragică a eliminării din optimi împotriva Angliei (0:2), ratând o ocazie uriașă. Deși nu a reușit să înscrie în cele 17 apariții la Campionatul European, scena sa preferată a fost întotdeauna Cupa Mondială.

Cupa Mondială a fost scena lui Thomas Müller

În vârstă de 34 de ani, Thomas Müller a participat la patru Cupe Mondiale (19 meciuri, zece goluri, șase pase de gol) și tot atâtea Campionate Europene (17 meciuri, fără goluri, două pase de gol). Doar recordmanul Lothar Matthäus (150 de apariții) și Miroslav Klose (137) au jucat de mai multe ori pentru Germania decât Müller. În plus, Klose (71), Gerd Müller (68), Lukas Podolski (49), Jürgen Klinsmann și Rudi Völler (ambii 47) au marcat mai mult pentru echipa națională a Germaniei.

Cel mai mare succes pentru Thomas Müller cu echipa Germaniei a fost titlul mondial din Brazilia. Acolo, el a fost parte a echipei legendare care a învins gazda turneului cu 7:1. Cu patru ani înainte, în Africa de Sud, a reușit să obțină locul al treilea alături de echipa germană, făcând parte dintr-o Generație de Aur a fotbalului german. În cele 131 de meciuri internaționale, carismaticul jucător din Weilheim a marcat 45 de goluri și a oferit 41 de pase decisive, încheindu-și astfel cariera ca unul dintre cei mai buni jucători care au jucat vreodată pentru DFB.