Tracker Euro 2024: Spania defilează către sferturi! Frumoasa Georgie cedează în optimi

Euro 2024 Tracker: Fabian Ruiz a marcat golul doi pentru Spania
Euro 2024 Tracker: Fabian Ruiz a marcat golul doi pentru SpaniaProfimedia
Cele mai importante momente din cadrul EURO 2024 pot fi găsite aici, în Tracker-ul nostru zilnic.

30 iunie

Spania - Georgia 4-1 Citește cronica completă aici

23:52 - Spania s-a clătinat ușor în prima repriză contra Georgiei, dar forța Furiei Roja a fost copleșitoare, revenind după ce a fost condusă cu 0-1, pentru a se impune cu 4-1 în fața gruzinilor și a stabili un sfert de finală de gală cu Germania.

Ibericii terminaseră faza grupelor cu punctaj maxim și fără gol primit și chiar și în fața Georgiei, poarta lui Simon nu a fost perforată de un adversar, ci de coechipierul Le Normand.

Rodri a egalat cu șase minute înainte de pauză, într-o repriză în care Spania și-a dominat adversarii la capitolul șuturi: 17-2.

La scurt timp după reluare, Lamine Yamal, care a devenit cel mai tânăr jucător din istorie care joacă într-un meci eliminatoriu la Euro, a centrat perfect pentru Fabian Ruiz, care a dus Furia Roja la conducere.

S-a făcut 3-1 cu aproximativ un sfert de oră înainte de final, când Nico Williams a finalizat superb din interiorul careului.

Scorul final a fost stabilit de Dani Olmo, care a înscris cu un șut plasat de la marginea careului. Spania mărșăluiește astfel spre sferturile de finală, unde va avea parte de cel mai dificil test de până acum împotriva gazdei Germania.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

21:57 - Imediat începe cea de-a patra optime de finală: Spania - Georgia. Urmărește LIVE aici

Echipele de start

Echipele de startFlashscore

Anglia - Slovacia 2-1, după prelungiri. Citește cronica completă aici

21:36 - Anglia a fost la două minute distanță de un dezastru. Condusă timp de 94 de minute, naționala Albionului a evoluat lamentabil, dar a reușit in extremis să egaleze grație unui eurogol al lui Bellingham și să împingă partida cu Slovacia în prelungiri, unde un gol rapid reușit de Harry Kane a stabilit în cele din urmă echipa victorioasă și primul sfert de finală: Anglia - Elveția

A fost o primă repriză de coșmar pentru englezi, care pentru prima oară de la Mondialul din 1986 nu au reușit să șuteze pe spațiul porții în primele 45 de minute ale unui meci eliminatoriu la un turneu final.

Englezii au fost de nerecunoscut, iar Slovacia a speculat dezorganizarea defensivă a Angliei prin Ivan Schranz, care a marcat cel de-al treilea său gol la Euro și este lider în clasamentul golgheterilor alături de Jamal Musiala și Georges Mikautadze.

Foden a reușit să marcheze în debutul reprizei secunde, dar golul său a fost anulat pe motiv de offside.

Imediat după, Strelec a speculat o gravă eroare și a expediat un șut de la jumătatea terenului, dar mingea a trecut pe lângă poarta lăsată goală de Pickford.

Anglia a reușit în cele din urmă să egaleze în minutele de prelungire, când Bellingham a înscris cu o foarfecă spectaculoasă și a permis echipei lui Southgate să respire.

Harry Kane a reușit să marcheze imediat după startul primei reprize de prelungiri, dar Slovacia a irosit o mare șansă de a egala în momentele de final ale primelor 15 minute suplimentare.

Anglia a reușit în cele din urmă să se impună cu 2-1, dar nu a convins deloc la acest Euro. Urmează sfertul de finală cu Elveția!

19:50 - O surpriză uriașă începe să se contureze la Euro

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeOpta by Stats Performer

18:28 - E o zi specială pentru Harry Kane

18:02 - Echipele de start în Anglia - Slovacia

14:00 - Harry Kane, despre relația specială dintre ” The Three Lions” și fanii englezi, înaintea meciului decisiv contra Slovaciei.

13:10 - Momente de bucurie pentru spanioli și georgieni în grupele EURO 2024. Cele două echipe s-au întâlnit și în preliminarii. Câștig de cauză a avut atunci La Roja.

12:30 - Mai sunt câteva ore până la cel de-al treilea meci din optimile EURO 2024. Iată două goluri spectaculoase ale englezilor și slovacilor în grupe.

10:20 - Alte două partide între mari favorite pe de o parte și outsideri gata să șocheze Europa, de cealaltă parte.

Meciurile zilei:

Anglia - Slovacia

Fanii Angliei continuă să viseze că fotbalul "se întoarce acasă", având în vedere drumul lor relativ lejer spre finală, cu o parte de tablou extrem de favorabilă.

Totuși, meciurile din ultimele zile, cu victorii ale outsiderilor, ar trebui să-i pună pe gânduri și pe suporterii Albionului.

În ciuda criticilor vehemente la adresa selecționerului Gareth Southgate după prestații sub așteptări în Grupa C,  Anglia a încheiat grupa pe primul loc și are acumîntâlnire cu Slovacia, venită de pe locul 3 dingrupa cștigată de România.

Cele două Naționale se cunosc după cele șase confruntări recente, iar Anglia deține avantajul la capitolul Head 2 head.

Cu toate acestea, amintirea acelui 0-0 cu Slovacia din grupă de la Euro 2016 nu a dispărut din memoria suporterilor și a jucătorilor englezi.

Anglia ar fi înțeleaptă să nu privească prea departe, deoarece a fost eliminată în această fază chiar de Islanda.

Jucând rolul de outsider de data aceasta și încercând să ajungă mai departe într-un turneu european decât oricând ca națiune independentă, Slovacia este răsplătită pentru că a terminat pe locul al treilea în Grupa E cu o confruntare cu una din favoritele turneului.

Slovacia, să nu uităm, a învins Belgia cu 1-0 în grupe,  o echipă mai bine clasată decât Anglia în ierarhia mondială.

Acum, slovacii se deplasează la Gelsenkirchen pentru prima dată la acest turneu în căutarea primei victorii împotriva Angliei.

Jucători de urmărit: Anglia speră ca Harry Kane să își regăsească pofta de gol, după ce acum patru ani a marcat în fiecare meci eliminatoriu până la finala Euro 2020.

Slovacia s-ar putea baza pe Ivan Schranz, având în vedere că ultimele sale patru goluri internaționale au însemnat pentru slovaci deschidere de scor în utimele patru meciuri, inclusiv în cazul a două partide de la acest turneu.

Statistică interesantă: Doar unul dintre cele șase meciuri din faza grupelor la care au participat aceste două echipe a avut peste 2,5 goluri.

Spania - Georgia

Trecută cu vederea de mulți atunci când a venit vorba de a stabili posibilele câștigătoare ale Euro 2024, Spania a fost echipa cu cele mai bune performanțe în faza grupelor.

Ibericii au dominat "grupa morții" în care se mai aflau Italia și Croația, câștigând toate cele trei meciuri - singura echipă din toate grupele care a reușit acest lucru.

A fost, de asemenea, pentru prima dată în istoria turneelor majore când La Roja a trecut printr-o întreagă fază a grupelor fără să primească gol, ceea ce o transformă în pretendent serios la trofeu.

Drumul spre Berlin nu este însă simplu pentru oamenii lui Luis de la Fuente, care se află pe aceeași parte de tablou cu Germania, Portugalia și Franța.

Prima adversară a spaniolilor va fi Georgia - cea mai slab clasată națiune la acest turneu final - și o echipă împotriva căreia La Roja a câștigat toate cele șase întâlniri anterioare cu un scor total de 19-3!

Aflată la debutul la un turneu major ca națiune independentă, Georgia a sfidat pronosticurile și s-a calificat în faza eliminatorie după o campanie de infarct în grupe.

Oamenii lui Willy Sagnol și-au asigurat calificarea în optimi cu o victorie cu 2-0 în fața Portugaliei, un rezultat care rămâne fără îndoială cel mai important din istoria lor.

O victorie împotriva Spaniei la Köln ar eclipsa în mod evident acest rezultat și, deși cruciații sunt în mod evident outsiderii, victoria lor împotriva Portugaliei a arătat că sunt fericiți să joace cu spatele la zid.

Georgia a trecut cu 2-0 de Portugalia, deși a avut mingea doar 28% din timp!

Jucători de urmărit: Căpitanul și talismanul Alvaro Morata are nevoie de un singur gol pentru a trece direct pe locul al treilea în topul marcatorilor all-time la Euro.

Fiecare dintre ultimele sale cinci meciuri în care a marcat pentru țara sa s-a soldat cu victorii la mai multe goluri diferență, inclusiv un hat-trick în victoria cu 7-1 asupra Georgiei în preliminariile pentru acest turneu final.

De cealaltă parte, Georges Mikautadze, se distrează în Germania, devenind al nouălea jucător din istoria competiției care înscrie în toate cele trei meciuri din grupe la un singur Euro.

Statistică interesantă: Singura dată când Spania a mai câștigat primele trei meciuri la un Campionat European, a fost în 2008, când a și ridicat trofeul.