Tracker Euro 2024: Franța ajunge în sferturi datorită unui autogol / Portugalia se califică după penalty-uri

Tracker Euro 2024
Tracker Euro 2024Profimedia/Flashscore
Cele mai importante momente din cadrul EURO 2024 pot fi găsite aici, în Tracker-ul nostru zilnic.

00:50 - Diogo Costa este primul portar din istorie care reușește să apere trei penalty-uri la un campionat european.

00:45 - Portarul portughez a făcut minuni la loviturile de departajare! Diogo Costa a apărat primele trei penalty-uri, în timp ce Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes și Bernardo Silva au marcat și au adus calificarea Portugaliei în sferturi, unde va întâlni Franța.

00:35 - A șasea sfert finalistă se decide la lovituri de departajare.

00:15 - Cristiano Ronaldo ratează penalty la finalul primei reprize de prelungiri. Jan Oblak a ghicit colțul și aparat lovitura lui Ronaldo. Este prima ratare pentru Cristiano Ronaldo după ce a marcat 24 de penalty-uri consecutive.

Portughezul a izbucnit în plâns în pauza dintre reprizele de prelungiri.

23:55 - Partida dintre Portugalia și Slovenia este a doua din optimi care intră în extra time (după Anglia - Slovacia).

Șuturile expediate de portughezi
Șuturile expediate de portugheziOpta by Stats Perform / Profimedia

22:48 - Portugalia și Slovenia este al patrulea meci din optimile de finală (din șase) care se încheie la egalitate la pauză. La trei dintre acestea, rezultatul a fost 0-0, în timp ce la Georgia - Spania a fost 1-1.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăOpta by Stats Perform

21:40 - În cazul în care Portugalia se califică, în sferturile de finală va întâlni Franța, reeditând astfel finala EURO 2016.

Echipele de start Portugalia - Slovenia
Echipele de start Portugalia - SloveniaFlashscore

Reacția lui Joao Felix când a văzut autogolul din minutul 85 din partida Franța - Belgia.

Jules Kounde a fost desemnat de UEFA jucătorul meciului Franța - Belgia.

Franța și Belgia s-au întâlnit în optimi dintr-o poziție neobișnuită. Fiecare națională a avut +1 la golaveraj, cu doar două goluri înscrise. Mai mult, francezii au fost beneficiarii unui autogol și al unui gol înscris din penalty (Mbappe). Adversarii lor din optimi, belgienii, au terminat două meciuri în grupă fără înscrie. Singurele goluri marcate au fost chiar în poarta lui Florin Niță, în victoria cu 2-0.

Atât Franța, cât și Belgia, au înregistrat două remize albe în ultimul meci din grupă, contra Olandei, respectiv a Ucrainei.

Franța a început în ofensivă cu Griezmann, Thuram și Mbappe, care conform Flashscore sunt evaluați la peste 286 milioane de euro. Belgienii au început cu Openda, Lukaku și Doku, cota lor de piața fiind peste 126 milioane de euro, conform evaluării Flashscore.

Soarta calificării a fost decisă însă minutul 85, grație unui nou autogol. Vertonghen a deviat în propria poartă o centrare a lui Kolo Muani, acesta fiind singurul gol al partidei.

Franța ajunge astfel în sferturile de finală cu doar trei goluri înscrise, două din autogol și unul din penalty.

Citește cronica meciului Franța - Belgia.

19:48 - Franța și Belgia s-au anihilat reciproc în primele 45 de minute.

19:00 - Echipele de start

18:00 - Locul doi mondial, Franța vs. Locul 3 mondial, Belgia.

17:00 - Harta paselor naționalei Spaniei în meciul cu Georgia este pur și simplu năucitoare.

16:00 - Nico Williams a intrat în istoria campionatelor europene.

15:00 - Franța a marcat doar două goluri în grupe, un autogol și un gol din penalty. Belgienii au înscris tot de două ori, ambele goluri fiind în poarta României.

12:00 - Bellingham a marcat golul turneului cu o execuție spectaculoasă, reușind să o salveze pe Anglia la ultimele faze ale meciului.