Tracker Euro 2024: Programul celor două semifinale EURO 2024

Tracker Euro 2024
Tracker Euro 2024Profimedia
Cele mai importante momente din cadrul EURO 2024 pot fi găsite aici, în Tracker-ul nostru zilnic.

20:00 - Cel mai rapid jucător de la Campionatului European de până acum este atacantul francez Kylian Mbappé, care a fost atins viteza de 36,5 kilometri/h. Mijlocașul englez Declan Rice a parcurs cea mai mare distanță de până acum, portughezul Cristiano Ronaldo are cele mai multe șuturi în contul său, dar fără să marcheze. În mod surprinzător, echipa care faultează cel mai des este Spania.

18:20 - Fotbalistii Olandei au atins o performanță notabilă. În istoria participărilor la EURO, au ajuns în a șasea semifinală. Doar Germania a reușit să joace nouă semifinale.

14:30 - UEFA a prezentat topul celor mai tehnici jucători. Chiar dacă a părăsit competiția în optimi, Doku este lider detașat.

Olanda se califică în semifinale și va juca împotriva Angliei pentru un loc un finală.

Program semifinale EURO 2024

Marți, 9 iulie, ora 22:00: Spania - Franța

Miercuri, 10 iulie, ora 22:00: Anglia - Olanda

23:34 - Cody Gakpo o aduce pe Olanda în avantaj. Olandezii au întors scorul în doar șase minute. Jucătorul lui Liverpool a marcat al patrulea gol la EURO și este golgheterul competiției, având în cont și o pasă decisivă.

23:28 - Olanda revine în joc. Fundașul lui Inter, Stefan de Vrij, marchează cu o lovitură de cap bine plasată (min. 70).

22:35 - Turcia deschide scorul prin Akaydin (min. 35), care este la prima reușită în tricoul naționalei.

22:00 - Începe ultimul sfert de finală, Olanda - Turcia. Câștigătoarea va juca în semifinale împotriva Angliei, miercuri, 10 iulie, ora 22:00.

"Akanji - Dive left". Pickford a avut notate instrucțiuni pe sticla de apă pentru fiecare executant de la Elveția.

Anglia și Elveția au fost la egalitatea după 120 de minute, însă la loviturile de departajare englezii s-au impus cu 4-2.

Al doilea sfert de finală consecutiv care se decide la loviturile de departajare.

Pentru englezi au executat Cole Palmer, Bellingham, Saka, Toney, Alexander-Arnold.

La Elveția au tras Akanji (ratare), Schar, Shaqiri, Amdouni.

Anglia s-a calificat în semifinalele EURO pentru a treia oară în istorie. O singură dată a și reușit să treacă de această fază (2020), când a pierdut în finala contra Italiei.

În 1996, Anglia a fost eliminată în semifinale de Germania, după lovituri de departajare.

20:50 - Trei din trei! Primele trei sferturi de finală EURO 2024 s-au terminat la egalitate și a fost nevoie de două reprize de prelungiri. Doar Portugalia - Franța a ajuns însă și la loviturile de departajare, Spania reușind să treacă de gazda Germania cu un gol marcat în minutul 119.

20:25 - Doar cinci minute au fost în avantaj elvețienii. Saka expediază un șut plasat pe colțul lung, minge lovește bara și intră în plasă. A fost primul șut pe spațiul porții trimis de jucătorii englezi.

20:30 - Elveția deschide scorul în minutul 75. Embolo finalizează o pasă perfectă în gura porții. Englezii nu au expediat încă niciun șut pe spațiul porții.

19:46 - Anglia și Elveția s-au anihilat reciproc. Niciun șut pe poartă în primele 45 de minute.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăOpta by Stats Perform

19:07 - Kobbie Mainoo (19 ani și 78 zile) este al doilea cel mai tânăr jucător englez titularizat la turneele europene, după Wayne Rooney (18 ani și 244 zile).

19:00 - Începe Anglia - Elveția. Englezii au marcat patru goluri în precedentele patru partide, în timp ce elvețienii au înscris de șapte ori.

18:00 - Poliția a întrerupt temporar marșul fanilor turci prin Berlin, înainte de sferturile de finală ale Campionatului European de sâmbătă. Așa-numitul gest al salutului lupului a fost arătat "masiv", au anunțat autoritățile. Poliția "a oprit, prin urmare, marșul și a cerut fanilor să se abțină de la afișarea acestui semn", a scris poliția pe platforma X: "Un marș al fanilor nu este o platformă pentru mesaje politice". Detalii aici

17:20 - Veste proastă pentru naționala Spaniei. Pedri nu va mai putea evolua la EURO 2024, nici în semifinale, nici în finală (în cazul în care Spania se califică). Detalii despre accidentarea lui Pedri

17:00 - Trei portughezi se află în top cinci cele mai multe prezențe la turneul european de fotbal.

Sâmbătă au loc ultimele două sferturi de finală, în urma cărora se va stabili și a doua semifinală.

Anglia - Elveția, ora 19:00

Preview Anglia - Elveția
Flashscore

Olanda - Turcia, ora 22:00

Preview Olanda - Turcia
Flashscore

Toni Kroos s-a retras oficial din fotbalul profesionist. Înfrângerea Germaniei cu Spania a fost ultima partidă oficială pentru mijlocașul german Toni Kross.

Spania vs. Franța este prima semifinală de la EURO 2024. Partida va avea loc marți, 9 iulie, de la ora 22:00.