Tracker Euro 2024! S-a stabilit prima semifinală. Franța, în semifinale fără gol din acțiune

Tracker Euro 2024
Tracker Euro 2024Profimedia/Flashscore
Cele mai importante momente din cadrul EURO 2024 pot fi găsite aici, în Tracker-ul nostru zilnic.

Prima semifinală EURO 2024: Spania - Franța, marți, 9 iulie, ora 22:00

Pentru prima dată în istorie, o națională ajunge în semifinale fără înscrie vreun gol din acțiune.

Franța a înscris doar trei goluri la acest turneu european, două autogoluri și un gol din penalty înscris de Mbappe. Două dintre goluri au fost reușite în faza grupelor. În optimi, Franța a trecut de Belgia prin autogolul lui Vertonghen din minutul 85, iar de Portugalia a trecut după loviturile de departajare.

00:30 - Scorul a rămas egal și după 120 de minute. Partida va fi decisă la lovituri de departajare.

La francezi au înscris toți executanții: Dembele, Fofana, Kounde, Barcola și Theo Hernandez. Pentru portughezi au executat Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva, Joao Felix (ratare) și Nuno Mendez.

00:13 - Kylian Mbappe acuză dureri la nas și este înlocuit la finalul primei reprize de prelungiri.

23:50 - Și al doilea sfert de finală se termină la egalitate după 90 de minute. Franța și Portugalia s-au anihilat reciproc și vor avea loc două reprize de prelungiri.

22:45 - Franța și Portugalia sunt la egalitate după primele 45 de minute. Portughezii au dominat la capitolul posesie și ocazii de poartă.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăOpta by Stats Perform

21:35 - Spania marchează golul victoriei în minutul 119, cu doar un minut înainte de loviturile de departajare. Germania este eliminată!

Germania este eliminată după prelungiri de Spania și continuă "blestemul" țărilor gazdă

20:50 - Germania reușește să egaleze cu un minut înainte de trecerea primelor 90 de minute.

20:30 - Spania este la 15 minute de o victorie istorică. Spaniolii nu au câștigat niciodată în fața țării gazdă a unui turneu european sau mondial.

20:15 - Lamine Yamal, cel mai tânăr jucător care a evoluat vreodată în fazele eliminatorii EURO 2024, a oferit o nouă pasă de gol, a treia de la acest turneu.

19:55 - În primele 45 de minute, Spania nu a tras niciun șut spre poarta lui Neuer din interiorul careului.

19:50 - Harta paselor după primele 45 de minute.

16:15 - Spania este văzută ca favorită de super computerul OPTA, cu peste 39% șanse de victorie în meciul cu gazda Germania.

Simulatorul OPTA oferă mai multe șanse de victorie naționalei Franței în duelul cu Portugalia.

Zidane, într-un duel Franța - Portugalia din urmă cu 24 de ani.