Ucraina renaște în repriza secundă a meciului cu Slovacia și complică situația în grupa României

Ucraina s-a impus în meciul cu Slovacia
Ucraina s-a impus în meciul cu SlovaciaProfimedia
Vineri, 21 iunie 2024, Slovacia va juca împotriva Ucrainei, meci din grupa României programat de la ora 16:00, iar partida poate fi urmărită pe Flashscore!

Slovacia - Ucraina 1-2

Clasament Grupa E
Clasament Grupa EFlashscore

Slovacia a început în jumătatea adversă partida, dar Ucraina a echilibrat rapid meciul. Primele minute s-au scurs fără ca vreuna dintre echipe să-și creeze o ocazie de a marca. Prima mare ocazie de gol a aparținut slovacilor, în minutul 10. Haraslin a driblat la marginea careului și apoi a șutat la colțul scurt, Trubin reușind să respingă cu piciorul. Atacul slovacilor a continuat și, după niciun minut, șutul lui Schranz din trei metri lateral dreapta a fost blocat din nou de portarul ucrainean, Trubin.

Brazhko l-a pus la încercare pe Drubravka în minutul 13, dar portarul slovacilor a reținut cu siguranță șutul jucătorului lui Dynamo Kiev. Hancko a șutat puternic din lovitură liberă, de la marginea careului, iar Trubin a respins din nou. Portarul ucrainean a fost învins în Schranz la următoarea fază (min 17). Atacantul lui Slavia Praga a reluat cu capul din șase metri și a adus-o pe Slovacia în avantaj.

Dovbyk ia pe cont propriu o acțiune în minutul 28 și este blocat în ultimul moment de fundașii slovaci. După șase minute, Tymchyk șutează în bară de la marginea careului. În minutul 36, Mudryk trece de Vavro, intră în careu și caută pasa decisivă către Yarmolenko, dar este blocat de Dubravka.

Portarul slovac a intervenit salvator și în minutul 43, la șutul lui Zinchenko din lovitură liberă. Imediat după, Haraslin este aproape să majoreze avantajul cu un șut de la marginea careului, dar Trubin a respins în corner.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăOpta by Stats Perform

Startul reprizei secunde le-a aparținut ucrainenilor, care au forțat egalarea. În minutul 54, Zinchenko l-a găsit liber pe Shaparenko în centrul careului advers, iar mijlocașul a reușit să înscrie cu un șut plasat, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj.

În minutul 74, Yarmolenko și Mudryk au purtat un contraatac rapid, iar jucătorul lui Chelsea a finalizat din unghi, mingea lovind bara. După șase minute, Yaremchuk preia perfect o minge săltată peste defensiva slovacilor și strecoară mingea pe lângă Dubravka pentru a o aduce pe Ucraina în avantaj.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

În urma acestei victorii, Ucraina păstrează șanse la calificarea în optimile de finală și complică situația grupei. Pentru a fi sigură de calificarea din grupe, România are nevoie de cel puțin un punct în următoarele două meciuri. Tricolorii vor întâlni sâmbătă, de la ora 22:00, naționala Belgiei, care în cazul unui eșec este ca și eliminată de la turneul final.