UEFA a recunoscut o eroare de arbitraj în meciul Germania - Spania din sferturile de finală EURO 2024

Hențul comis de Cucurella
Hențul comis de CucurellaČTK / DPA / Ralf Ibing
UEFA a recunoscut o eroare de arbitraj după un henț nesancționat comis de fundaşul spaniol Marc Cucurella în timpul meciului Germania - Spania din sferturile de finală ale EURO 2024, a aflat luni AFP de la o sursă apropiată de forul fotbalistic european, confirmând o informație publicată de site-ul spaniol Relevo.

În discuțiile pe care le are în mod regulat cu arbitrii europeni, comisia de arbitri din cadrul UEFA a estimat că ar fi trebuit dictat penalty în prelungirile acestei partide, la scorul de 1-1, când Marc Cucurella a făcut henț în careul Spaniei, după un şut al lui Jamal Musiala.

Arbitrul meciului, Anthony Taylor, a considerat că faza este regulamentară şi nu a consultat VAR.

Mikel Merino a înscris după câteva minute al doilea gol pentru La Roja, care s-a impus cu scorul de 2-1. Pe 14 iulie Spania a câştigat finala contra Angliei (2-1).