Un sărut, multe lacrimi și o bijuterie de gol: Momente de neuitat de la Euro

Heidi Beckenbauer își ia rămas bun de la regretatul ei soț, Franz.
Heidi Beckenbauer își ia rămas bun de la regretatul ei soț, Franz.Profimedia
Campionatul European a oferit patru săptămâni și jumătate de divertisment. Și nu doar pe teren. Iată cinci momente ale Campionatului European care vor rămâne probabil în istorie.

Un sărut pentru Kaiser

A fost, fără îndoială, punctul culminant al ceremoniei de deschidere de pe 14 iunie. Imaginile cu Heidi Beckenbauer aducând trofeul în stadion și apoi trimițându-i un sărut regretatului ei soț, Franz, au făcut înconjurul lumii. Și au emoționat milioane de oameni. "Nu vă vom uita niciodată", a declarat un purtător de cuvânt. Turneul nu ar fi putut avea un început mai emoționant.

Bucuria olandezilor

La stânga..., la dreapta... Fanii veseli ai Olandei vor rămâne în amintire mult timp de acum încolo. Fie la Hamburg, Leipzig, Berlin sau München - oriunde au apărut, ei au declanșat o sărbătoare a bunei dispoziții care a fost contagioasă și a devenit virală pe rețelele sociale. După semifinala de la Dortmund, unde aproximativ 100 000 de olandezi au scufundat orașul în portocaliu, a venit timpul să plece la stânga..., la dreapta..., dar acasă.

Furtuna din Dortmund

Fanii s-au adăpostit în masă, torenți de ploaie s-au revărsat de pe acoperișul stadionului, iar grindina a căzut pe teren. Când arbitrul Michael Oliver a întrerupt meciul Germaniei cu Danemarca, din optimile de finală ale Campionatului European, a fost luat în calcul chiar abandonul. Mulți fani s-au distrat, însă. "Oh, ce frumos este", au cântat ei. Unii fani neînfricați chiar au dansat prin "cascada" din colțul danez al stadionului din Dortmund, în aplauze, înainte de reluarea meciului după 25 de minute.

Lacrimile lui Cristiano Ronaldo

Meciul era încă în plină desfășurare când mașinăria de fotbal Cristiano Ronaldo a căpătat trăsături umane. CR7 plângea. Și cu amărăciune. Chiar și mama sa, Dolores, aflată în tribune, a plâns când Ronaldo a ratat un penalty în prelungirile meciului cu Slovenia din optimile de finală ale Campionatului European din Portugalia. Portugalia a câștigat totuși în cele din urmă - dar ratarea a rămas. Pentru că nu a reușit să înscrie nici în sfertul de finală cu Franța, Ronaldo a rămas fără gol pentru prima dată la al șaselea și ultimul său Campionat European.

Bijuteria lui Lamine Yamal

Un gol ca un tablou. O întoarcere rapidă spre dreapta, o întoarcere rapidă spre stânga, o privire rapidă - și apoi acest adolescent a trimis mingea în colțul din stânga sus de la aproximativ 20 de metri. Nu în orice meci, ci în semifinala cu Franța, golul de vis care a egalat la 1:1 și a deschis drumul Spaniei spre finală. Mai mult, Yamal avea doar 16 ani și 362 de zile când a marcat, devenind cel mai tânăr marcator din istoria Campionatului European. O "lovitură de geniu", a declarat antrenorul său Luis de la Fuente.