Ungurul Szoboszlai, iritat de răspunsul lent la coliziunea lui Varga

Personalul medical îl înconjoară pe Varga după incident
Personalul medical îl înconjoară pe Varga după incidentReuters
Căpitanul Ungariei, Dominik Szoboszlai, a criticat personalul medical pentru reacția lentă la ciocnirea urâtă a coechipierului său, Barnabas Varga, în timpul victoriei de duminică, la Stuttgart, cu 1-0 în fața Scoției la Euro 2024.

Szoboszlai s-a numărat printre jucătorii maghiari care făceau semne frenetice de ajutor în timp ce Varga, care și-a fracturat mai multe oase ale feței, zăcea nemișcat la pământ după o ciocnire cu portarul scoțian Angus Gunn în minutul 68 al meciului.

Când ajutoarele au ajuns în cele din urmă, Szoboszlai a fost văzut apucând targa pentru a încerca să grăbească medicii.

Varga a fost transportat pe roți pentru tratament, ascuns în spatele unei mari copertine maro ridicată de oficiali.

"Nu înțeleg acest tip de protocol, de ce nu se grăbește personalul medical în acest moment?", a declarat Szoboszlai reporterilor maghiari.

"Această întrebare rămâne pentru toată lumea, așa că sper ca toată lumea să salveze câteva secunde și să salveze o viață", a mai spus Szoboszlai, care a fost pentru scurt timp în lacrimi din cauza coliziunii.

"Sper că nu va trebui să mai trăim niciodată o astfel de experiență ... trebuie să se facă ceva".

Antrenorul Marco Rossi a confirmat că Varga și-a recăpătat cunoștința înainte de a părăsi terenul și a fost dus la spital, unde starea sa era stabilă.

Ungaria trebuie să aștepte rezultatul celorlalte meciuri din grupă pentru a vedea dacă va avansa în runda următoare ca una dintre cele mai bune patru ocupante ale locului trei.

Incidentul lui Varga a părut să stimuleze Ungaria după ceea ce fusese un meci lamentabil, cu puține ocazii, echipa lui Szoboszlai trecând la o viteză superioară cu o avalanșă de ocazii pe finalul partidei, care au dus la golul de departajare al lui Kevin Csoboth în minutul 100, după o lungă perioadă de întrerupere a jocului.

Szoboszlai a sărbătorit victoria purtând tricoul de rezervă al lui Varga întors pe dos.