Unul dintre jucătorii Spaniei merită să câștige Balonul de Aur după victoria de la EURO 2024, spune Rodri

Rodri a fost desemnat jucătorul turneului la EURO 2024
Rodri a fost desemnat jucătorul turneului la EURO 2024Reuters
Unul dintre jucătorii Spaniei merită să câștige Balonul de Aur, a declarat Rodri (28 de ani), jucătorul turneului, după victoria de duminică cu 2-1 în fața Angliei.

În timp ce primul unsprezece al turneului a fost dominat de jucătorii Spaniei, niciun spaniol nu a câștigat premiul pentru cel mai bun jucător din lume de la Luis Suarez, marele jucător al Barcelonei, în ciuda "Generației de Aur" a Spaniei, care a câștigat Cupa Mondială din 2010 și Euro 2008 și 2012.

Deși Anglia a avut cele mai multe vedete, precum Jude Bellingham și cel mai bun marcator din toate timpurile, Harry Kane, talentul spaniol a strălucit la Berlin, când tânărul jucător al turneului, Lamine Yamal, 17 ani, l-a servit pe Nico Williams pentru deschiderea scorului, la două minute după începerea reprizei secunde.

Cole Palmer a ajutat Anglia să egaleze în minutul 73, dar golul lui Mikel Oyarzabal din minutul 86 a fost cea care a asigurat al patrulea titlu record al Spaniei.

Spania nu numai că a avut un Campionat European perfect, câștigând toate cele șapte meciuri din Germania, dar a și marcat 15 goluri, cele mai multe înscrise de o echipă la un Euro.

"Fotbalul spaniol merită un câștigător al Balonului de Aur. Voi fi sincer, mi-ar plăcea ca un spaniol să-l câștige, nu-mi pasă cine. Ar fi grozav", a declarat jucătorul lui Manchester City după finală.

Întrebat despre șansele sale de a câștiga premiul, Rodri a spus: "Și Dani Carvajal (câștigătorul Ligii Campionilor, Real Madrid) îl merită. Din punct de vedere individual, sunt foarte mândru de ceea ce fac și de recunoașterea pe care o primesc. Dar altcineva trebuie să facă această evaluare."